Vectra B- keskuslukko ja takakaiuttimet

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
NIXON
'Agila'
Viestit: 9
Liittynyt: 26 Huhti 2004, 03:00

Viesti Kirjoittaja NIXON »

Eli oikean puolen ovista k-lukko epäkunnossa ja molemman puolen takaovien kaiuttimet ei toimi. Omaa päättelykykyäni käyttäen uskaltaisin veikata, että piuhat ovat poikki ainakin takaovista, etovesta joko lukon moottori tai johto/johdot. Mitä nyt pitäisi tehdä?

Miten ovipahvit irrotetaan? Mistä kohtaa piuhat yleensä hajoavat(liittimet vai mistä?)? Vai onko vika kenties lukon keskusyksikössä ja mitä semmoinen maksaa?
Onko kyseisessä mallissa erillisiä sulakkeita eri oville?
Apua.
ascona_c
OCF Member 2020
Viestit: 9609
Liittynyt: 05 Helmi 2004, 02:00

Viesti Kirjoittaja ascona_c »

Suurinpiirtein ovipahvit irtoavat näin:

Etuovi:

1.Irroita ruuvit ovipahvin alalaidasta
2."Halkaise" oven kiinnivetokahva keskeltä, talttapäämeisselillä kampeamalla, liitoksen kohdalta, takaa paljastuu ruuvit. Diskanttikaiuttimen ritilä myös irti, takana on ruuvi.
3.Irroita musta kolmiopaneeli, joka on ulkopeilin kohdalla sisäpuolella. Muistaakseni sielläkin on ruuvi, joka täytyy irroittaa.
4.Vedä ovipahvia itseesi päin, samalla nostaen, että lukitusnuppi pääsee reiästä ulos.

Takaovi:

1.Irroita ruuvit ovipahvin alalaidasta.
2.Poista peitetulpat kiinnivetokahvasta, takaa paljastuu ruuvit, poista myös diskanttikaiuttimen ritilä, sielläkin on ruuvi.
3.Irroita ikkunaveivi (sokalla kiinni, vaatii sorminäppäryyttä) tai jos on sähkölasit, niin nappi kammetaan vain meisselillä irti.
4.Irroita musta kolmiopaneeli, vastaava kuin etuovessakin.
5.Vedä ovipahvia itseesi päin, samalla ylöspäin nostaen.

Noilla eväillä pitäis irrota, voi olla että jokunen ruuvinpaikka unohtui mainita, koska siitä on aikaa kun itse olen pahvit viimeksi irroittanut. Mutta suurinpiirtein noilla irtoaa.

Johdot katkeavat ainakin takaovesta herkästi b-pilarin juuresta. Erittäin tyhmästi suunniteltu, sillä ainakun avaat tai suljet takaoven, niin takaoven etureuna painaa johdot kasaan.

Jos keskuslukko ei toimi, niin vika todennäköisesti lukkomoottorissa, tuppaavat hajoamaan vanhemmiten. Uuden moottorin hinta 200€, purkamoilta varmasti saa halvemmalla.
Keskuslukon ohjausyksiköllä ei ole kuulemma tapana hajota (kysyin merkkiliikkeestä, eikä kertaakaan vaihdettu ohjausyksikköä vectraan) mutta kaikki on mahdollista. Ohjausyksikköhän sijaitsee vänkärin jalkotilassa oikealla puolella, paneelin takana.
NIXON
'Agila'
Viestit: 9
Liittynyt: 26 Huhti 2004, 03:00

Viesti Kirjoittaja NIXON »

Kiitoksia, lähdenkin tästä purkamaan. Sitten kun jaksan.
Vastaa Viestiin