F-Astran vilkut ei toimi!

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
omegantti
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 48
Liittynyt: 01 Elo 2002, 03:00
Paikkakunta: Tarvasjoki

Viesti Kirjoittaja omegantti »

Eli otsikon mukainen ongelma: vilkut ei vilkuta, ei oikealle eikä vasemmalle.
Mittaristoon syttyy vilkun merkkivalo, joka palaa koko ajan eikä vilku kuten sen pitäisi.
Vilkkujen polttimot eivät reagoi mitenkään vilkkuviikseen.
Hätävilkun kanssa kaikki vilkut toimivat ihan normaalisti.
Olen jo vaihtanut vilkkureleen ja vilkkuviiksen, mutta niistä ei ollut apua.

Mahtaako hätävilkkujen katkaisijalla voida häiritä, se nimittäin toimii aika huonosti?

Kaikki ideat otetaan kiitollisuudella vastaan!
munakadett1.6
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 94
Liittynyt: 08 Maalis 2003, 02:00
Paikkakunta: Mikkeli
Viesti:

Viesti Kirjoittaja munakadett1.6 »

Veikkaisin sitä hätävilkkujen katkaisijaa..muissakin autoissa ollu samanlaista ongelmaa kun ei se katkaisija toimi tai on irti..vaihdappa se ja ja kerro kuin kävi.
omegantti
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 48
Liittynyt: 01 Elo 2002, 03:00
Paikkakunta: Tarvasjoki

Viesti Kirjoittaja omegantti »

No nyt alkoi vilkut toimimaan.
Otin sen hätävilkun katkaisijan irti ja avasin sen, kun näin viikonloppuna on vaikeahko hommata uutta katkaisijaa. Väänsin sisällä olevia kontaktipintoja ulospäin, jotta ne varmasti ottaisivat kiinni vastakappaleeseensa.
Ja kuinka ollakaan, vilkut toimii taas.

Kiitos vinkistä!
Avatar
Jazz78
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2682
Liittynyt: 25 Tammi 2003, 02:00
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Jazz78 »

:smile:
~~~~~~~~~~~~~~~ Chevrolet Cruze 1.6 LT 2012 & Chevrolet Aveo 1.2 LS 2011 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~
~~~~~~~~~~~~~~~~ Grand Master Rekkaribongari 1-999 08/2005 - 02/2010 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Ekip77
'Agila'
Viestit: 3
Liittynyt: 23 Helmi 2005, 02:00
Paikkakunta: Oulu
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Ekip77 »

Ei kellään sattuis oleen kytkentäkaaviota, tai tarkempaa tietoa tuosta hätäreitten kytkimestä, kun samainen vika rassaa omaakin astraa. Itsellä ongelmana on että koko kytkin on jemmattu lasikuidun alle, ja ainut vaihtoehto on katkaista piuhat, ja rakentaa kytkentä uudelleen. Hätärit autossa toimii toisella tapaa nytten, mutta nyt heitti normaalitvilkut toimimasta.
Ekip77
'Agila'
Viestit: 3
Liittynyt: 23 Helmi 2005, 02:00
Paikkakunta: Oulu
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Ekip77 »

Vastaanpas itse itselleni. Jos vaikka joku tarvii kyseistä tietoutta vastaisuudessa.

Elikkäs hätävilkku kytkimeen menee isohko nippu johtoja, joista tärkein normaalien vilkkujen kanalta ovat sininen, ja musta johto. Nämä lenkittämällä saat normaalit vilkut pelaamaan oikein. Itse vilkkujohtoja ja taas ovat 2*mustavalkoinen, ja musta vihreä johto. Joista paksumpi mustavalkoinen on syöttävä johto, ja toiset johdot sitten menevä vilkkureleelle. Nämä yhteenkytkemällä muodostuu hätävilkku. Johto nipussa on myös paksumpi punainen johto, joka huolehtii virrantulosta myös silloin kun auton virta-avain on off asennossa. Lisäksi siellä on kaksi maajohtoa, jotka huolehtivat hätävilkussa olevan lampun palamisesta silloin kun autossa on virratpäällä, ja vilkkumisesta silloin kun hätärit on päällä. Näin siis astra F:ssä

En suosittele purkamaan systeemiä, mutta itselläni asia oli pakonsanelema, koska hätäri kytkin oli piilotettu näkymättömiin.
http://www.javapeli.net/opel/photos/photo_8.html

<font size=-1>[ This Message was edited by: Ekip77 on 2005-02-25 14:55 ]</font>
Vastaa Viestiin