Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Aina kun korkin aukaisee niin tulee painetta pihalle, jos sitä on kertynyt tarpeeksi niin ei kone ilmeisesti saa bensaakaan koska ei vedä mihinkään, menee varmasti laihalle, sitten kun avaa korkin niin poistuu ylimääräiset ja toimii taas.
Eli mistä tuon pitäisi huohottaa, tietäisi katsella hieman.
Ei koko ajan jaksaisi olla korkkia aukomassa.
Se voip olla mielenkiintoinen selvittää, jos tankki ylipainetta kerää, koska näissä taitaa höyryt mennä sinne aktiivihiili tankkiin, josta ne sitten päästetään käyvään moottoriin, alipaineen se luulisi tasaavan bensakorkin kautta.
On 2005-03-02 17:44, Nos wrote:
Kun on kerännyt painetta sen verran että alkaa huomata jo nykimisenä ja kun aukaisee korkin niin bensamittari laskee 10-15L
Otin tuon korkin sisälle ja aukaisin, ei mitään häikkää näyttänyt olevan, täytyy nyt seurailla tuota, ja on alkuperäinen korkki.
<font size=-1>[ This Message was edited by: Nos on 2005-03-02 17:47 ]</font>
Eli se kehittää alipaineen, ja muovinen tankki menee kasaan, ja palautuu kuosiin kun korkin avaa.
Eli tuon alipaineteorian perusteella sen pitäisi imeä uutta ilmaa kun korkin aukaisee, mutta kun näin tekee niin se puhaltaa eikä ime, testattu muutamaan kertaan.
Mulla oli joskus a mallin 24v omegassa hiukan samaa vikaa. Oli siihen aktiivisuodattimen päälle menevään huohotinputkeen kerääntyny aika paljon kondenssivettä,joten kun tuli pakkanen,ni se jääty. ja sit oli tankki noin 30:nen litran verran kasassa. Eli siihen ainaki oli tullu imua. Auto lämpimään ilmaletku irti ja konehuoneesta paineilmaa,ni se autto. Tosin meni kyl tankkikin vielä vaihtoon.
Venytä vaikka ilmapallo tankinkorkin tilalle ja käytä konetta jonkinaikaa.
Kyllä sen siitä sitten huomaa,että imeekö sisäänpäin vai alkaako täyttymään...
"ON ERI ASIA TARVITA NIITÄ SAATANAN VALOJA, KUIN TAAS SE, ETTÄ OMAT VALOT AUTTAISI ASIAAN NIINKUIN NIITTEN KUULUISI! -Jiri