Tulipa juuri maalattua korisarja astraan. Osat on muovia ja kun heebelit haettiin niin maalari varoitteli että ei ehkä kannata painepesurilla niitä suditella. ei kuulemma tee hyvää maalipinnalle? eikös maalin pitäis muoviinkin niin kovaa kiinnittyä että voi kunnolla pestä, vai onko vaan maalari ollut niin huono (tuli sitten kallis huono setti). milläpä ite pesette autojanne jos on muoviosaa maalattu. Kyllähän ne orkkis muovi puskuritkin kai on kestäneet sen painepesun?
Tossa just kiinnitettiin valonkuoret taakse ja pistettiin maalarinteipillä yhdeks päiväks kiinni ja kun sitten maalarin teipit otettiin pois niin lähtihän siinä sitä maaliakin toisen valonkuoren kulmasta vähäsen. ehkä ei ollu vielä täysin kuivat sitten.
Toisaalta faija sai siskon auton peileistä irtoaan maalia kun sitä painepesurilla pesi ja oli ihan orkkis maalit.
mitäs mieltä olette
And god said to Hantse: Come forth and receive an eternal life, but she came fifth and won a toaster.
Juu kyllä kannattaa olla varovainen sen maalipinnan kanssa ainakin pari viikkoa. Jos pitää pestä, niin ilman myrkkyjä ja painepesuria. Vahata ei kuulemma myöskään saisi.
Se maalin lopullinen kuivuminen kestää aika kauan. Kyllä sen sitten kunnolla kuivaneena luulisi sen painepesurin kestävän, jos ei tosiaan millään älyttömillä paineilla pese.
Vähänkin pehmeämmät muoviosat on siitä hankalia että jos ei ole joustoainetta maalin seassa niin melko herkästi lähtee maalit painepesurilla.
Mutta jos maalari on kunnolla homman tehnyt niin kyllä sen parinviikon kuivamisen jälkeen uskaltaa painepesurilla pestä melko huolettomasti.
Ja kauempaa jo parin päivän jälkeenkin.
Harvemmin loppupeleissä painepesuria tarvitsee käyttää,ellei sitten koko talven ole ollut auto pesemättä ja vahaamatta.
Itsellä aina riittänyt puutarhaletku,jossa pistooli päässä.
joo se maalari sanoi että on pistäny maalin sekaan joustoainetta ja sitten muovi osien päälle tartunta ainetta ennen kuin maalasi ne kyllä ne ainakin hyvältä näyttää. ;D taidan minäkin sitten siirtyä siihen puutarhaletku systeemiin!!
And god said to Hantse: Come forth and receive an eternal life, but she came fifth and won a toaster.
en tiedä teidän painepesureista mutta ainakaan tuolla meidän pesurilla ei kärsi pestä moneen kuukauteen. Yhdet golffin puskurit on menny piloille kun on pesty kuukauden jälkeenkin. Muovipuskurit kun tahtoo kuitenkin pehmetä hieman ainakin jos tuolla pesurilla pesee. Jos maali pinnassa on pienikin kolo tai reikä, painepesuri kyllä pääsee muovin ja maalipinnan väliin ja maali lähtee muutamassa pesussa irtoamaan pieninä paloina. Itse en tule ikinä pesemään autoani painepesurilla, jo senkin takia kun paineella mennyt vesi menee joka paikaan vaivatta ja ei kauaakaan niin alkaa jostain päin ruostumaan..
Heh täytyy sitten pestä huolla ja kiillottaa kun on uudet vanteet haettu alle pitäis vaan saada nyt noi palikat hollilleen että pääsee sinne vannekaupoille. kyllähän siihen vielä jotain pientä hienosäätöä tulee, esim enemmän madallusta kunhan nyt päästään siihen asti. Kuvia vois upata jossain vaiheessa kunhan se vähän enemmän valmistuu taas
And god said to Hantse: Come forth and receive an eternal life, but she came fifth and won a toaster.