digimittaristo helppiä

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
manta b
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 125
Liittynyt: 25 Helmi 2002, 02:00

digimittaristo helppiä

Viesti Kirjoittaja manta b »

Asentelin digimittariston tosa äsken 1.6sv kadettiin ja muuten pelittää hyvin mutta nopeus näyttää ajossa nollaa.Kun kääntää virrat päälle se näyttää hetken lukemaa mut sit tippuu nollaan.Imppianturi on paikassaan mut pitäisikö anturin alapuolella,eli vaihdelaatikossa kiinni oleva pyöritinosa vaihtaa,eli onko niiden välillä eroa?Anturin johdot laitoin siten että maan otin suoraan akulta ja impulssin vein mittariston sini/punaseen ja virran pistin tulemaan mittariston takaa mustalta johdolta(oisko pitäny pistää oma +12v)?Toinen ongelma on että mittariston valot on onnettoman himmeät eli aluks kun kääntää virrat päälle näkyy tosi heikosti mut kun kääntää valot päälle syttyy valot ja silti valaisu on suht koht onneton.Kaikki 3 polttimoa palaa silti mittariston takana.Onko valaisu hoidettu ainoastaan noilla kolmella polttimolla kun en muuta sieltä löytänyt kun sen avasin ja aattelin et siä vois olla noille segmenteille viä joitain valoja lisäks mut en löytänyt?Matkamittari ei myöskään toimi mut eiks siinä ollu se perus ongelma et se pyöritin tuppas olemaan aikausein sökönä?Mittaristo on muuten 1.8gsi kadetista ja muistaakseni vuosimalli oli 1986.
manta b
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 125
Liittynyt: 25 Helmi 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja manta b »

Ok.eli ton valo ongelman sain kuntoon pistin lisämaadotuksen ja avot ny loistelee hyvin.Toi nopeuspuoli on viä hämärän peitossa.Eli nyt tehty:alkuperänen vaijjeri veks gsi:n mustamötikkä tilalle siten että mötikässä oleva lirputin laatikossa olevaan anturin koloon ja sit mötikkä pyöritetty kierteille.Johdot:ruskea-akun miinukselle,sin/pun mittariston taakse samaiseen väriin,musta-mittariston taakse mustaan toisten mustien kaveriks.Jos kellään vinkkejä mikä asennuksessa vialla tai mitä kannattas testata niin viästiä vaan kehiin ja kiitokset etukäteen.
Avatar
R.Lehtinen
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2368
Liittynyt: 21 Syys 2003, 03:00
Paikkakunta: Lahti Finland

Viesti Kirjoittaja R.Lehtinen »

lootan päässä anturi kaput, veikkaan :cry:
Audi A4 TDi S-Line
KTM SX 250 -08
tpk_83
'Senator'
'Senator'
Viestit: 725
Liittynyt: 21 Heinä 2004, 03:00
Paikkakunta: kajjjaani

Viesti Kirjoittaja tpk_83 »

käyköhän tollanen digimittari suoraan johtoihin? esim kadett 1.6i vm.90
vai tehtävä muutakin kuin nopeushässäkkä?!
manta b
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 125
Liittynyt: 25 Helmi 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja manta b »

Ei mee suoraan pitää olla digimittariston omat liittimet ja niissä pienet johdonpätkät et näkee värit.Ittellä ainakin meni ihan väri väriin (kadett -88).Kaikki muut piuhat tuli mittariston taakse paitsi toi nopeus,vilkut(löytyyy vilkunviikseltä mistä helppo ottaa rosvolla),kiakkamittarin johto otin pulan vihreeltä ja ajovalon merkkivalo valo katkasian val/kel johdosta rosvoliittimellä.
manta b
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 125
Liittynyt: 25 Helmi 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja manta b »

Nyt vika paikallistettu imppianturiin,eli jos jollain löytyy ylimääräinen toimiva anturi niin voisin ostaa.Anturin imppimäärällä ei niinkään väliä kuhan toimii.Viästiä voi heittää tänne, privaan tai tonne ostetaan palstan ilmotukseen.
Vastaa Viestiin