A omegan ovipaneelin irroitus?

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
Avatar
Bull_Doser
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 210
Liittynyt: 31 Maalis 2003, 03:00
Paikkakunta: Helsinki

A omegan ovipaneelin irroitus?

Viesti Kirjoittaja Bull_Doser »

Miten sen lukkotapin saa pois? Miten se on kiinnitetty? Pitäs vähän päivittää poppivehkeitä mut homma kusee ku en saa sitä ovipahvii irti. Ei viittis alkaa hajottaa niitä.
Millä liikun: Insignia 2.0T Aut. business line 4-ov -09
jarksi
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3463
Liittynyt: 12 Maalis 2004, 02:00
Paikkakunta: Jyväskylä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jarksi »

Lukituksena toimii se punainen lätkä, sen kampeat tavalla tai toisella ylös niin nuppi irtoaa. Omassa kaikista puuttuu palanen (on puuttunut siitä lähtien kun auton ostin), että en osaa sanoa miten sen saa nostettua hajottamatta sitä... Olipa taas hyödyllinen neuvo.. :P
Rouheaa, jämerää, talonpoikais- ja viikinkityyppistä huonekalua ynnä muuta puusepäntuotetta:

www.puustikki.fi
tonipyörä
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 259
Liittynyt: 20 Helmi 2005, 02:00
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja tonipyörä »

en kyllä ite saanut siististi pois ku rupesin vänkää sitä punasta lätkää pois.Sieltä taka kautta eli nupin ja sen nupin ympärillä olevan kehikon välistä sen voi saada siististi..mut siinä ei ole tilaa kuin muutama milli (tajuu itekkää)Tuskin ehjänä lähtee mut eikai noi maksa paljoo et jos hajoo
Avatar
Mika.L
'Senator'
'Senator'
Viestit: 666
Liittynyt: 12 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: mikkeli

Viesti Kirjoittaja Mika.L »

ei maksa paljon muistaakseni 85 sentiä kappale opel liikkeessä...
Frontera A X22XE -96
E39 525 Touring -02
Vahinko
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 39
Liittynyt: 28 Helmi 2005, 02:00

Kyllä lähtee

Viesti Kirjoittaja Vahinko »

Kyllä se punainen lätkä lähtee. :wink:

Itse käytin mattoveitsen ohutta terää ensin kampeamaan lätkää ja kun rako tarpeeksi iso niin eikun ruuvaria väliin ja nätisti irtoaa.

Tosin itellä kyllä näkyi ovipahvi irti mahtuvan ilmankin lukkotapin irroittamista, mutta kaiken varmuuden vuoksi toisissa ovissa ko. nappulan irroitin. :lol:
Vastaa Viestiin