Kedautti, Manta ja nyt Corsa on toiminu moblan 10-40:llä aivan loistavasti. Ei vilku valot eikä kuse alleen tai "syö"öljyä normaalia enempääOn 2004-02-24 10:52, Tume22 wrote:
Mielestäni mobilin öljyt on pelkkää rahastusta, kalliissa purkissa huonoa ööliä. Castrol on paljon parempaa ainakin minun kokemuksissa. mobilin 10w40 on täyttä paskaa= auto vilautteli öljynpaine valoa no vaihdoin täyssynteetiset 5w40(tai 50) mobilit niin auto söi sitä kun elukka ja vuoti joka raosta ulos sitä! vaihdoin castrolin lighttex(tai jotain tuonnepäin) niin ei syö öljyä ei vuoda lähelekkään niin paljoa eikä vilauttele öölinpainelamppua! tosin kone on jo -88 vuosmallia että voi olla et mobilit on uudempiin suunniteltuja
uusi mobilin öljy (super synt)
Heh! kyllä mullakin kone on kunnossa ajettu "vasta" 190tkm ja hyvin toimii nyt noilla castroleilla, ihan järkytys ollut kun en oo kertaakaan lisänny talvella ööliä kun ei enää vuoda eikä syö juuri yhtäänOn 2004-04-02 13:31, 340cid wrote:Kedautti, Manta ja nyt Corsa on toiminu moblan 10-40:llä aivan loistavasti. Ei vilku valot eikä kuse alleen tai "syö"öljyä normaalia enempääOn 2004-02-24 10:52, Tume22 wrote:
Mielestäni mobilin öljyt on pelkkää rahastusta, kalliissa purkissa huonoa ööliä. Castrol on paljon parempaa ainakin minun kokemuksissa. mobilin 10w40 on täyttä paskaa= auto vilautteli öljynpaine valoa no vaihdoin täyssynteetiset 5w40(tai 50) mobilit niin auto söi sitä kun elukka ja vuoti joka raosta ulos sitä! vaihdoin castrolin lighttex(tai jotain tuonnepäin) niin ei syö öljyä ei vuoda lähelekkään niin paljoa eikä vilauttele öölinpainelamppua! tosin kone on jo -88 vuosmallia että voi olla et mobilit on uudempiin suunniteltuja
![]()
Mulla on ainakin toiminut Valvolinen Maxlife mukavasti.Koneeseen vaihdettiin talvella ohjainkumit ja lisää olen kaatanut n. 0.5 ltr 3000 kilsan välein.ruttu kirjoitti:pitänee vissiin kokeilla jotain muuta kun tuota opelin omaa(5w30), on ollut sitä c20xe(söi kohtuu paljon) ja nyt x20xev(ei syö ihan niin paljon kun xe mutta yllättävän paljon) olen aatellu kokeilla seuraavaksi shelliä, mobilia tai castrollia, mitä viskositeettia suositteletta tuohon xev myllyyn?
Konehuone pysyy siistinä,ei vuoda öljyä mistään.
Kaikki noi nykymoottorit kuluttaa öljyä...ohjekirjassa X20XEV moottorille ilmoitetaan öljynkulutukseksi muistaakseni 0,075 ltr/100 km.
C20NE öjynvaihtovälinä pidin 15 tkm ja yli 250 tkm ajetulla koneella lisäilin litran verran öljyä koneeseen/vaihtoväli
Omega A & B...Peugeot 407 Coupe', 206, Peugeot Boxer , C2 VTS, C5 SX 2.0i Break, BX, Xantia, 309, Bombardier Quest 500...Knaus Eifelland...etc...jne...
-
kantti_GSI
- 'Admiral'

- Viestit: 114
- Liittynyt: 01 Kesä 2004, 03:00
- Paikkakunta: Tampere
jaa etä hiukan... varsinkin noi 0V-40 öljyt.olisin tyttytväinen jos pysyy alle -90 autoissa sisällä ollenkaan...Tume22 kirjoitti:Mielestäni mobilin öljyt on pelkkää rahastusta, kalliissa purkissa huonoa ööliä. Castrol on paljon parempaa ainakin minun kokemuksissa. mobilin 10w40 on täyttä paskaa= auto vilautteli öljynpaine valoa no vaihdoin täyssynteetiset 5w40(tai 50) mobilit niin auto söi sitä kun elukka ja vuoti joka raosta ulos sitä! vaihdoin castrolin lighttex(tai jotain tuonnepäin) niin ei syö öljyä ei vuoda lähelekkään niin paljoa eikä vilauttele öölinpainelamppua! tosin kone on jo -88 vuosmallia että voi olla et mobilit on uudempiin suunniteltuja![]()
Kadett GSI 2.0 16V
yks "öljyedustaja" sano mulle joskus että noissa ei merkittäviä eroja kuin viskositeetissa
ja sekin voi hyvilläkin merkeillä vaihdella sen verran samassa tuotteessa että syö tai ei syö. elikkä tästä vedin johtopäätöksen: "halvinta mitä kaupasta löytyy" ja ei kumpikaan kadetti ole kyttyrää tykänny, hyvin on öölit pysyny 




