Onko minkälainen homma tehdä tuosta 12v 3000 omegasta 24v:nen?
Täälläkin on ilmeisesti joku sellaisen tehnyt niin olisi kiva tietää paljonko tuli loppujen lopuksi kustantamaan ja mitä pitää ottaa huomioon kun sitä tekee ja mitä kaikkia osia sinne joutuu vaihtamaan?
Jos olemassa jo valmiitselitykset jossain niin linkki riittää. Kiitos ja kumarrus.
ja niin joo samaan vielä, että onko joku joskus itse säätänyt sitä ohajuksen välystä siitä ruuvista. kumpaan suuntaan ja minkä verran pitää kääntää että menee pikkuisen kireemmälle ja onko apusimpukan vaihto kuinka v.mäinen homma?
12v--->24v
-
jopi
- 'Diplomat'

- Viestit: 1495
- Liittynyt: 10 Maalis 2004, 02:00
- Paikkakunta: Miami, FL
12v--->24v
"Tykkään dokaa Visalla ja liikkuu iteäni isompien naisten kanssa."
-
Janne M
- 'Diplomat'

- Viestit: 6015
- Liittynyt: 07 Helmi 2002, 02:00
Re: 12v--->24v
Ainakin eteen tarvii jarrut vaihtaa 280mm=>296mmjopi kirjoitti:Onko minkälainen homma tehdä tuosta 12v 3000 omegasta 24v:nen?
Helppo ainakin vaihtaa kokonaan. Apusimpukka on kahdella pultilla runkopalkissa kiinni. Ne vaan irti ja itse apusimpukan varresta irrotat sen raidetangon keskiosan. Sitä välystä kun on, niin kannattaa jossain teetättää kestävämpi pusla sinne. Se puslahan siellä kuluu...jopi kirjoitti: ja niin joo samaan vielä, että onko joku joskus itse säätänyt sitä ohajuksen välystä siitä ruuvista. kumpaan suuntaan ja minkä verran pitää kääntää että menee pikkuisen kireemmälle ja onko apusimpukan vaihto kuinka v.mäinen homma?
__________________________
-
gremlin
- OCF Member

- Viestit: 442
- Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
- Paikkakunta: Hollola
Re: 12v--->24v
Vaihtoon menee koneen lisäksi putkisto, vaihdelaatikko, etujarrut ( jarrupääsylinteri? ).jopi kirjoitti:Onko minkälainen homma tehdä tuosta 12v 3000 omegasta 24v:nen?
Täälläkin on ilmeisesti joku sellaisen tehnyt niin olisi kiva tietää paljonko tuli loppujen lopuksi kustantamaan ja mitä pitää ottaa huomioon kun sitä tekee ja mitä kaikkia osia sinne joutuu vaihtamaan?
Jos olemassa jo valmiitselitykset jossain niin linkki riittää. Kiitos ja kumarrus.
Lisäksi joutuu muuttamaan / hitsaamaan kiinnikkeet 24v putkistolle takakontin alle, sähköjen kanssa voi konehuoneessa joutua tekemään jotain. (laturin, startin tai öljynpaineanturin johdot.)
24v lootan kytkin on nestekäyttöinen, joten polkimet joudut vaihtamaan, ellei kytkintä saa vaijerikäyttöiseksi helposti tehtyä. Lisäksi jarrupääsylinterin nestesäiliö ainakin pitää vaihtaa, jotta kytkin poljin saa jostain jarrunestettä.
24v mallissa on myös taka-akselissa ylimääräiset tukitangot, joilla voi takapyörän kulmia säätää. Se olisi hyvä kanssa vaihtaa, vaikkei taida olla pakko vaihtaa.
Omega a 3.0 24v CD, omega 3000 24v projekti, baijerilainen takaveto käyttis.
-
Juzzi
- OCF Luisukunkku 2009

- Viestit: 1986
- Liittynyt: 22 Maalis 2004, 02:00
- Paikkakunta: Klaukkala