kysymyksiä b vectrasta *uusi kysymys* Ratti naksuu

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Avatar
ruttu
'Senator'
'Senator'
Viestit: 906
Liittynyt: 15 Huhti 2004, 03:00
Paikkakunta: Oulu

kysymyksiä b vectrasta *uusi kysymys* Ratti naksuu

Viesti Kirjoittaja ruttu »

eli auto on -98 sport vectra 2.0, mikä tai mistä kuuluu sellainen piuvahdus ääni kun auton on startannut ja melko heti kun lähtee liikkeelle? arvelin että kuuluu ohjaustehostimen pumpulta? vaarallista? kuuluuko muilla?

isännällä on 1.8 -97 vectra eikä sellaista ääntä kuulunut!?
Kuva
Olbe
'Senator'
'Senator'
Viestit: 579
Liittynyt: 01 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Hämeenlinna

Viesti Kirjoittaja Olbe »

meikäläisen veikkaus olisi ilmapumppu mikälie oikea nimi, eli hönkii pakariin ilmaa kylmällä koneella...
Avatar
Finl
'Senator'
'Senator'
Viestit: 622
Liittynyt: 02 Heinä 2003, 03:00
Paikkakunta: Forssa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Finl »

Tehostin
Kuva
Vectra on p0p
Avatar
ruttu
'Senator'
'Senator'
Viestit: 906
Liittynyt: 15 Huhti 2004, 03:00
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja ruttu »

nii siis pöhisee se mikälie lisäilmapumppu, se on tiedossa.. se "piuvahdus" kuuluu tosiaan vasta kun on lähteny liikkeelle noin 5 km/h maissa.
Kuva
ascona_c
OCF Member 2020
Viestit: 9609
Liittynyt: 05 Helmi 2004, 02:00

Viesti Kirjoittaja ascona_c »

Mulla kuuluu sama ääni. Kuulemma luistoneston jotkin tunnistimet "aktivoituvat" kun pyörä pyörii tarpeeksi lujaa. Jostakin korjausoppaasta luin.
Ja omaan korvaan tuo ääni kuullostaa pikemminkin raksahtavalta, kuin piuvahtavalta.
Avatar
ruttu
'Senator'
'Senator'
Viestit: 906
Liittynyt: 15 Huhti 2004, 03:00
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja ruttu »

UUSI KYSYMYS: Ratissa tuntuu edelleen naksumista

olen vaihtanut rattiakselin nivelakselin joka korjas sen tietyn naksumisen (isännän vecussa oli sama) eli kun risteyksestä käänsi ratin ja kun sitä alkoi palauttamaan suoraksi niin välittömästi naksahti..

mutta,

vielä naksuu satunnaisissa asennoissa, eri tilanteessa ja aivan kun se kuuluisi ihan rattiakselin yläpäästä.. todella rasittavaa!! ja sportissahan on korkeus säädettävä ratti eli onko siinäkin jokin nivel.? korjausopas oli ilman korkeus säätöä.. välyyden tuntee joskus jopa kun heiluttaa rattia voimalla :evil: olen melkeen varma että välys on ylempänä kun se nivelakseli,.
Kuva
Vastaa Viestiin