Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Ton niminen valo rupes eilen ajon aikana palamaan(eli moottori jonka sisällä salama), eikä auto enää sen jälkeen käynnistyny. Ajon aikana rupes myös radio flikkaamaan. Ajattelin vian olevan laturissa koska kuulosti aivan tyhjältä akulta käynnistäessä, mutta tällehän on olemassa tämä punainen valo mis on akun kuva. Eli ei kai se siitä sit johdu. Akku tosin oli aika tyhjä kun sen lataukseen toin.
Viikonloppuna aion homman katsoa, mutta jos jotain osviittaa sais niin aina parempi.
Ompussa oli vastaava. Se on varojärjestelmä et jos lataus haviää kokonaan ja latauksenmerkkivalo on palanut niin saat kuitenkin tiedon ettei kaikki ole kunnossa.
( TAI JOTENKIN NOIN...) On selostettu käyttöohjekirjassa...
Sama "vika" oli mullakin. Eli molemmat valot sytty palamaan ku laturi sano ittensä irti. Noh, kerettiin kattoo kaikki jarruletkut ja jarrunesteet ym. Kunnes ajoin sit himaan auton ja seuraavan kerran ku yritin startata ni ei meinannut lähteä. Sitten tajusin kattoa laturin jännitteen ja sehän oli menny sit sököks. Se on kyl siel manuaalissa selitetty et molemmat syttyy jos tulee jotain sähköhäikkää.