avaimen hinta

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
g-astra
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 70
Liittynyt: 20 Huhti 2005, 08:54

avaimen hinta

Viesti Kirjoittaja g-astra »

Eli kysyin PP-Autosta Lohjalta hintaa g-astran avaimelle, keskuslukituksen lähettimellä ja käynnistyksenestopalikalla.

Lähetin 49.84 €
Avain 39.28 €
koodaus 45 €

Yhteensä 134 €

Saako jostain halvemmalla? Miten nuo pikasuutarit, onnistuuko heiltä?

Tarkoitus siis hankkia toinen avain kadonneen tilalle.
Janne M
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 6015
Liittynyt: 07 Helmi 2002, 02:00

Re: avaimen hinta

Viesti Kirjoittaja Janne M »

[quote="g-astra"]Saako jostain halvemmalla? Miten nuo pikasuutarit, onnistuuko heiltä?

quote]

Saat avaimen, jolla saat ovet auki, mutta käyntiin et autoa sillä saa. Ajoneston sirua et suutareilta saa, etkä lähetinosaa. Eli alkuperäinen GM-tuote on ainoa mikä käy. Muistaakseni sulla tarvii olla kaikki avaimet vielä mukana kun tuo uusi avain koodataan sun autoon sopivaksi (jotta kaikki avaimet saadaan autoosi yhteensopiviksi).
__________________________
Avatar
MakeTku
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1179
Liittynyt: 02 Maalis 2003, 02:00
Paikkakunta: Ulvila

Viesti Kirjoittaja MakeTku »

Kyllä osa suutareista tekee myös "sirulla" varustettuja avaimia...

Itse maksoin -95 mallin B-omegan avaimesta 45 euroa, siinä menee vaan jonkun verran aikaa enemmän kuin normaalin avaimen teossa, koska suutarin pitää lukea vanhan avaimen 'sisältö' ja kopioda se uuteen avaimeen = minulla taisi kulua n. 30 minuuttia koko hommaan

Jos keskuslukon ohjaus on myös avaimen sisällä ( eikä erillisessä kaukosäätimessä ) niin se on tietty vielä yksi lisämauste lisää ja maksaa varmasti extraa... mutta voithan teettää vara-avaimeksi sellaisen jossa ei ole kauko-ohjatun keskuslukon ohjausta...
Käyttis: Vectra C
"Harraste": Corvette -85, Thunderbird -64, Vectra -95
g-astra
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 70
Liittynyt: 20 Huhti 2005, 08:54

Viesti Kirjoittaja g-astra »

Jumbon suutari tekee avaimen kauko-ohjauksella ja sirulla, mutta hintaa tulee kuulemma 150e, kun merkkihuollossa siis 134e...??

Aika outoa.
atgrohn
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 13
Liittynyt: 12 Kesä 2004, 03:00
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja atgrohn »

Tuli vaan mieleen...

Itsellä hajos toinen avain kuukausi sitten. Keskuslukko ei reagoi avaimeen mitenkään. Huonompi juttu, kun hälytin kytkeytyy pois ja päälle samalla kun keskuslukko avataan tai suljetaan kauko-ohjatusti.

Selvitin joutessaan, että mitä avain on syönyt. Vaikuttaa siltä, että varsinainen lähetinpiiri on ns. bulkkitavaraa eli voidaan valmistaa vaikka lapsityövoimalla Kiinassa. Antenni on painettu piirilevyn etureunaan (sellainen kuparilenkki). Varsinainen äly on siinä Philipsin valmistamassa sirussa, joka on kiinni samassa rungossa kuin varsinainen fyysinen avainosa. Todennäköisesti tilaavat Opelilla näitä avaimia miljoona kappaletta kerrallaan ja tökkivät sitten vaan ne uniikit sirut paikalleen. Sirussa on ymmärtääkseni lyhyenkantaman antenni, jolla se kommunikoi avaimen varsinaisen lähetinpiirin tai suoraan auton kanssa.

Tässä sirun datalehti asiasta kiinnostuneille:
http://www.semiconductors.philips.com/a ... 935-pp.pdf

Vaikuttaa aika suolaiselta tuo avaimen hinta, joten pitänee toistaiseksi yrittää tulla toimeen yhdellä toimivalla avaimella.

Antti G.
mr
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 255
Liittynyt: 06 Huhti 2002, 03:00

Viesti Kirjoittaja mr »

Teetin -97 astraan käynnistysestollisen avaimen ihan tavallisessa suutarissa. Oli sillä aikaa valmis kun kävin kadun toisella puolella pizzalla. En siis tiedä miten homma varsinaisesti tapahtui. Kaukosäätö keskuslukko ja käynnisyksen esto toimii samoin kuin orkkisavaimella ja maksoi 54e.
g-astra
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 70
Liittynyt: 20 Huhti 2005, 08:54

Viesti Kirjoittaja g-astra »

missäpäin Suomenmaata ja millä suutarilla tuo tapahtui?
mr
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 255
Liittynyt: 06 Huhti 2002, 03:00

Viesti Kirjoittaja mr »

Muistaakseni Vantaan Tikkurilassa Kotipizzaa vastapäätä
Vastaa Viestiin