Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Elikkäs, kysymys kuuluu; pitäisi vaihtaa a-kopan Vekkuun (1.6S -89) termari. Miten kotikonstein onnistuu? Sijaitsee vissiin siellä jossakin jakopään kopan sisuksissa?? Olisin kiitollinen selkeistä vaihto-ohjeista! Kiitti jo etukäteen!
Joo, mielestäni 1.6:ssa on termari siel jakopään hihnan suojan takana.(korjatkaa jos olen väärässä) Ainakin kadetissa oli. Vaihtuu ihan kotikonstein, no hätä. Elikkä ensin otat sen jakopään-suojan ja syylärin tulo letkun irti. Suoja on muutamalla pultilla kiinni. Sit sen termarin näkee jo. Se on kahdella pultilla kiinni, ne irti ja uutta termarii tilalle. Muista vaihtaa tiiviste samalla. Sit vaan pultit takasin kiinni, ja avot. (siis näin kadetissa, uskoisin et on samanlailla vecus.) Vaikka oliski erilainen se vaihtuu periaatteessa samoilla ohjeilla.
_________________
Opel on POP!
<font size=-1>[ This Message was edited by: shishkebab on 2002-12-16 19:24 ]</font>
Yes, elikkä riittääkö tuo pelkkä jakopäänsuojan irroitus? Vai pitääkö myös hihna napata veks? Ei kai? Huom. kyseessä on nyt siis nimenomaan 1.6 SV-moottori! (Hihna vaihdettu 5tkm sitten, joten ei viittis sitä uusia taas...-typeryyttä oli se kun jätettiin termari vaihtamatta silloin...)
Juu hihna ja nokkapyörä pois. Pari torxii auki ja sit pääsee muovin taakse termostaattikoteloon käsiks. Ei noi tuoretta hihnaa tarvii tässä tapauksessa vaihtaa.