Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Mikähän siinä on, että auto ennen myyntiä pysyy kasassa, ilman minkäänlaisia ongelmia ja kun myyntivaihe tulee eteen, niin ongelmia syntyy. Kai siihenkin joku smurffin laki toimii.
Eli nyt repes calibrasta öljypohjan panssaroinnista huoltoluukku irti pienestä osumasta peruutettaessa. Huoltoluukku on ehjä, mutta muovinen?? isompi osa repeytyi huoltoluukun ympäriltä. En pysty autoa nostamaan ilmaan, jotta näkisin tarkemmin vauriot. Mutta ainakin huoltoluukun molemmilla sivuilla on repeytymiä niin paljon, ettei huoltoluukku pysy kiinni, vaan repsottaa alhaalla.
Kellään kokemuksia, pystyykö tuota millään muulla korjamaan, kuin ostamalla uusi osa. Tai löytyskö keltään varastosta kyseistä osaa? Entäs tarvikeosien saatavuus? Merkkiliikkeen huollossa jo kävin kyselemässä ja hinta oli suolanen 567€..!
Callu16v kirjoitti:Mikähän siinä on, että auto ennen myyntiä pysyy kasassa, ilman minkäänlaisia ongelmia ja kun myyntivaihe tulee eteen, niin ongelmia syntyy. Kai siihenkin joku smurffin laki toimii.
Nokun se jo tuntuu siltä, ettei se enää ole oma, niin rellestetään rikki. Saattaapi olla myös ainakin konerikkojen osalta se, että tulevaa 'exää' otetaan vielä viimeisiä kertoja kunnolla . Ja älä huoli; se on jotenkin alitajuinen juttu jolle ei vaan voi mitään.
Jep, eli kyse tosiaan on öljypohjan alapuolella olevasta suojasta ja itsekin olen vähän sitä mieltä, että ainakin madalletuissa calluissa tuo suoja jää turhan matalalle. Ainakin, jos yrittää viedä auton pesuun. Parempi olisi ilman. Kummasti nousi maavara tuon osan irtoamisen jälkeen Mutta jää kyllä öljypohja yms. siinä vaiheessa aika suojattomaks?
Mulla oli kans astrassa tuo samane "suoja" joka meni pillan päreiks ku emäntä ajo penkkaan(vastassa oli kyllä lisäks 300v vanha kiviaita joka ei antanu periksi tuumaakaa) ja tuo samane laikuidunpalane meni päreiks ja vähä muutaki pohjasta ja se tosiaa makso yli 600e mut onneks meni vakuutuksen piikkiin
Eikait sillä oo muuta virkaa ku pienentää meluja ja ehkä pikkasen vähentää ajoviimaa