C20Ne ja kannen laskun jälkeinen ongelma (Kiire loppu)

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Avatar
Motocoyote
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1042
Liittynyt: 30 Maalis 2005, 09:33
Paikkakunta: Tornio

C20Ne ja kannen laskun jälkeinen ongelma (Kiire loppu)

Viesti Kirjoittaja Motocoyote »

Siis, auton "virittäminen" joksi kai kannen laskukin lasketaan, on minulle aivan uusi osa-alue, ja niinpä:

Laskin kantta, 0.5mm, venttiilit hiottiin. Nappasin systeemit koneeseen kiinni ja kas kummaa. tuntuu ettei se lähe käyntiin niin millään.. yrittääyrittääyrittää ja sitte loppujen lopuksi se lähtee, mutta tuntuu että akun starttauttaa tyhjäksi (ja sen se tekikin...). Silloin kun käy, niin käy ihan ookoo, korkeammilla kierroksilla, tyhjäkäynnillä tuntuu ettei jaksais käydä kunnolla alle 1500 kierroksen, johon se ite sen tyhjäkäynnin loppupeleissä säätää.. mutta käy kumminkin. Ei, en laittanut säädettävää nokkapyörää... kävi kyllä mielessä, muttapa.... :oops:

eli siis, voisko kyseinen kuvailemani ongelma johtua juuri siitä että se säädettävä nokkapyörä puuttuu? Vai tulisko foorumilaisilla muita vikaehdotuksia mieleen? Tää on vähä shaibe homma ku kuiteski maanantaina tarttis auton, eikä tähän hätään oo uusia tiivisteitä/kannenpultteja että vois uudestaan tehä ton saman homman vakiokannen vaihtaen...

Jos vian todetaan johtuvan nokka-akselin perseellään olevasta ajoituksesta, korjautuisiko ongelma kenties sillä, että venytän sen nokkapyörän ohjuritapin reikää hieman? Kumpaanko suuntaan sitä nyt täytys sitte niinku venyttää? Milli? Kaks? Kolme?

Kenties vähän tyhmänlaisia kysymyksiä, mutta mistäs tiiät ku ei oo koskaan tarvinnu selvittää/miettiä... :roll:

Ratkaisevan vihjeen antajalle tarjoan pullakahvit. :wink:
AksuPaksu
OCF Member
OCF Member
Viestit: 1810
Liittynyt: 13 Heinä 2004, 03:00
Paikkakunta: Imatra

Viesti Kirjoittaja AksuPaksu »

itsellä oli sama ongelma kun sain tossa toissapäivänä kannen kiinni, mutta kävi vielä kolmella melkein kokoajan ja ei tuntunnut sietävän kaasua vaan rööpelsi vain...

Oma vika oli letku joka menee imusarjalta jonkin metallimötikän kautta suuttimien jakotukkiin, se oli taittunut kaksinkerroin ettei sieltä mennyt bensiiniä tai ilmaa läpi ollenkaan, eli kannattaa tarkastaa kaikki letkut että ovat varmasti oikein, myös huohotusletku joka tulee imusarjaan, jne jne.

Voihan sitä jakoakin säätää yhdellä hampaalla "pieleen" ja kokeilla että toimisiko sitten paremmin.

Toivottavasti näistäo li edes jotain hyötyä. :-?
hexagon
'Senator'
'Senator'
Viestit: 767
Liittynyt: 17 Heinä 2005, 15:46
Paikkakunta: jyväskylä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hexagon »

muistitko että kun kansi on matalemmalla niin hihnakin on löysemmällä?? nii mutta kansi on ollut irti niin onhan se hihna sitten kiristetty :oops: :roll:
www.thedreamtuners.com

Manta B 20ne -79
Manta B 2,0E Gsi vm-86
KTM SXF250
HONDA CR250
ascona77
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1174
Liittynyt: 04 Kesä 2004, 03:00
Paikkakunta: Suomi Finland

Viesti Kirjoittaja ascona77 »

Sytytys liian aikaisella :roll: :roll:
Kyl määki niin kauhiast huonoist autois kärssii sain.
Avatar
Motocoyote
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1042
Liittynyt: 30 Maalis 2005, 09:33
Paikkakunta: Tornio

Viesti Kirjoittaja Motocoyote »

niin... täytyskö se sitte ekana koittaa liikauttaa jakoa hampaalla perseelleen.. on se nokka meinaan vähän myöhäsellä... imusarjan haitariletku nykii kasaan ku kone pyörii :lol: oisko peräti hampaan verran menny whiduilleen jako... ei... ei se ole, tarkistin sen niin monasti... tuossa pähkäilin että jos sitä ohjuritapin reikää venyttää, niin sillähän sen sais korjattua, ja nähtävästi sitä pitäs sitte venyttää (autoa edestäpäin katsottuna) oikealle? Oonko nyt iha hakoteillä?

Lähden nyt konepellin alle, joten jos joku keksii jotain ihan mullistavaa, niin laittaisitko vaikka tekstiviestiä, todella ois kiirus saada tuo kuntoon, enkä ehdi koneelle välissä? 050-3565645/Pete

Pullakahvitarjous edelleen voimassa. :wink:
Oraakkeli
Minut on bannattu!
Viestit: 655
Liittynyt: 24 Touko 2004, 03:00
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Oraakkeli »

Melkeen väittäsin että sytytys on joko 180 tai 360 astetta viturallaan. Oma omppu toimi moitteetta vaikka hampaan verran oli jako pielessä edellisen omistajan toimesta, joten melko varmasti menny virranjakaja väärin kiinni?
Saab 9000 CSE 2.3T -95
Opel Vectra 2.0 GLS -90 (projekti)
Avatar
Motocoyote
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1042
Liittynyt: 30 Maalis 2005, 09:33
Paikkakunta: Tornio

Viesti Kirjoittaja Motocoyote »

äsken just tarkistin virranjakajan ja kyllähän toi ihan oikein oli...

Siitä jakopäästä sen verran että ei kyllä aikaisemminkaan ole yhden hampaan vituillaanolo juurikaan haitannut.. tai haitannut ja haitannut, on se kummiski käyny. Nokkapyörästä tekasin säädettävän, viilasin pikkusen sitä reikää isommaksi, ja tapin "taakse" jäävän tilan tukin jollain mitä käsille sattuu ja sitten isolla prikalla lukitsen sen...

Yrittää ja yrittää vaan ei käynnisty... Kieltämättä viittais sytytykseen... hmm... lähtis kokeileen jotain... jos vaikka pesis koko auton bensalla ja kuivais tikulla... :lol:
Avatar
TJT
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 21201
Liittynyt: 16 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja TJT »

Oraakkeli kirjoitti:Melkeen väittäsin että sytytys on joko 180 tai 360 astetta viturallaan
Miten sytytys voi olla 360astetta pielessä?
Avatar
Motocoyote
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1042
Liittynyt: 30 Maalis 2005, 09:33
Paikkakunta: Tornio

Viesti Kirjoittaja Motocoyote »

Hohhoijjaa... enää en keksi mistä vois johtua se ettei lähe käyntiin... :evil:

Jako on kohdallaan, sytytys samaten, suihkut vaihdoin taatusti ehjiin, kaikki letkut on kiinni, kaikki pistokkeet on kiinni, starttaa hienosti ja yrittää käyntiin mutta kuitenkaan ei jaksa käynnistyä. Käynnistyminen on aivan "hilkulla" ja jos vähän enemmän kierroksia starttimoottorilla sais annettua niin varmaan käynnistyis. Ainoa mikä tulee mieleen on että kuinka todennäköistä mielestänne on että käymättömyys johtuis mahdollisesti huonosti hiotuista venttiileistä, jotka näinollen päästäs paineet läpi?

Ja viel semmonen homma... onko kukaan tehny onnistuneesti semmosta että ois koonnu koneen vanhalla kannentiivisteellä ja vanhoilla pulteilla? Tähän hätään mulla ei oo kumpiakaan uusia, ja huomiseksi ois melkeinpä pakko saada auto, ja ajattelin että vaihtasin takas vakiokannen ja käyttäsin tiivisteen ja pultit uudestaan? Vähän kieltämättä epäilyttää moinen.

T:Moto :roll:
Aulin
'Senator'
'Senator'
Viestit: 421
Liittynyt: 08 Huhti 2002, 03:00
Paikkakunta: uusikaupunki

Viesti Kirjoittaja Aulin »

vanhoilla pulteilla ainakin onnistuu, pahvista en osaa varmaksi sanoa.

volkkarin koneita ollaan koottu pariinkin ootteeseen samalla pahvilla ja hyvin on pitänyt.
Avatar
Motocoyote
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1042
Liittynyt: 30 Maalis 2005, 09:33
Paikkakunta: Tornio

Viesti Kirjoittaja Motocoyote »

No pahvinki laitoin eilen uuden, eikä toi oo käyny tolla pahvilla ku about 10 minuuttia, eli tuskin se vielä ihan roskistavaraa on.. Siispä, takas konepellin alle ja vaihtaan kantta... :evil:

Ois kyllä voinu käyttää viikonlopun paremminkin... :cry:
Avatar
Motocoyote
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1042
Liittynyt: 30 Maalis 2005, 09:33
Paikkakunta: Tornio

Viesti Kirjoittaja Motocoyote »

nyt on kansi irti, ja selvis seuraavanlainen hommeli...

Siispä, näkyy vika löytyvän kannen kiristyksestä. Ei sotkenut öljyjen sekaan vettä, enkä löytänyt jäähdytysjärjestelmästä öljyä, mutta pakokanavissa oli vesi-öljy sontaa. Nähtävästi kannentiiviste on vuotanut (!?!?!?) ja sen vuoksi sitte veti vettä ja öljyä sylinteriin ja käynnistyminen oli mitä oli.

Koska kiristyksen ensimmäinen vaihe on 25Nm toinen, kolmas ja neljäs 60 astetta ja viides lämpimänä 30 astetta, niin nähtävästi tekemäni 60 asteen pahvinpalan tarkkuus ei riittänyt. (tai sitten kansi on halki...) kulman tein semmosella halpishiomakoneen kulmalevyllä jonkä toleranssit on nähtävästi luokkaa venäläinen karvahanska. perhana että ottaa päähän. :evil: noh, kohtapuoliin kansi takas ja kokeillaan uudestaan, johan toi menee purkaa ja koota vaikka silmät sidottuna.. jos kansipahvi ei tämän jälkeen pidä, niin huomenna uudestaan, uudella tiivisteellä, pulteilla ja astelevyllä.. :lol:


Hittovie... mun neonkeltaset maalaukset on nyt ihan täynnä mustia sormenjälkiä... :cry:
Avatar
Jarno.v
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1028
Liittynyt: 09 Joulu 2003, 02:00
Paikkakunta: oulun lääni

Viesti Kirjoittaja Jarno.v »

Ei se siitä astelevyn tarkkuudesta ole kiinni.. se ei ole niin justiin, mutta tulihan tiiviste varmasti oikein paikoilleen ja onhan se varmasti oikean mallinen, oikeat reiät oikeissa paikoissa? Vertasitko vanhaan pahviin?
Ja puhdista myös kannenpultin reiät, ja tarkista ettei pultit pohjaa reikiinsä.
WeskuR
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 208
Liittynyt: 01 Joulu 2003, 02:00

Viesti Kirjoittaja WeskuR »

TJT kirjoitti:
Oraakkeli kirjoitti:Melkeen väittäsin että sytytys on joko 180 tai 360 astetta viturallaan
Miten sytytys voi olla 360astetta pielessä?
Kun nelitahtikoneen (esimerkiksi) 1sylinteri imutahdin alkamisesta seuraavaan 1sylinterin imutahdin alkamiseen menee 720astetta. Toisin sanoen nelitahti koneen kierto on sen 720astetta. jos sytkä on 360 astetta pielessä silloin se tapahtuu palttiarallaa poistotahdilla.
Avatar
Jarno.v
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1028
Liittynyt: 09 Joulu 2003, 02:00
Paikkakunta: oulun lääni

Viesti Kirjoittaja Jarno.v »

Niin ja tuosta sytystä sen verran että vaatii osaamista saada tuosta koneesta jakaja väärään asentoon(pitää tehdä kannen päähän sovitelaippa että pultit saa vääriin paikkoihin) :lol:
Eikä siin jakajassa ole kuin pyörijä eikä sitäkään saa väärin paikalleen, ei vaikka yrittää. Ainoa mahdollisuus on kytkeä tulpanjohdot väärin, ja nekin on merkattu jakajan kanteen.
Vastaa Viestiin