vm.87 A Omgean osto ja viritys

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
keiski
'Agila'
Viestit: 1
Liittynyt: 17 Loka 2005, 16:13

vm.87 A Omgean osto ja viritys

Viesti Kirjoittaja keiski »

Harkitsen tässä vanhan (87) Omegan (2.0i GLS A) ostamista... Mitähän kannattaa maksaa ja mitkä ovat yleisimmät viat?

Saako kyseisen kaltaiseen malliin asennettua turboa/muita tehoa lisääviä virityksiä. Tuleeko laki vastaan? Onko taloudellisesti erittäin epäkannattavaa?

Miten on polttoainelämmittimen hankkimisen ja asentamisen kanssa. Onko mahdollista, saako käytettynä, missä hinnoissa ja mistä saa...?

Kiitokset vihjeistänne.
antzu
OCF Member
OCF Member
Viestit: 786
Liittynyt: 21 Loka 2002, 03:00
Paikkakunta: Salo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja antzu »

Jos rekisteriotteessa lukee vähäpäästöinen niin sitten on hankalampaa ja kalliimpaa tuo viritys. Kannattavasta on vaikea sanoa mitään. Ruoste joka puolella taitaa olla suurin ongelma. Eniten ehkä ovien alareunoissa, takapyörien kaaret ja takapuskurin alta alareunasta sekä sitten etutolppien kiinnityksistä (se yläpää).
Astra F Cabrio 1.8i 16v man. kesät, Corsa C 1.8 GSi talvet
Vectra B caravan 2.0i 16v man. vaimon kulkine.
Avatar
tto
'Senator'
'Senator'
Viestit: 383
Liittynyt: 12 Heinä 2002, 03:00

Viesti Kirjoittaja tto »

Eipä taida -87 olla mainintaa vähäpäästöisestä...
Avatar
Mika.L
'Senator'
'Senator'
Viestit: 666
Liittynyt: 12 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: mikkeli

Viesti Kirjoittaja Mika.L »

antzu kirjoitti:Jos rekisteriotteessa lukee vähäpäästöinen niin sitten on hankalampaa ja kalliimpaa tuo viritys. Ruoste joka puolella taitaa olla suurin ongelma. Eniten ehkä ovien alareunoissa, takapyörien kaaret ja takapuskurin alta alareunasta sekä sitten etutolppien kiinnityksistä (se yläpää).
Ei taida onneks varmaan lukee noin vanhassa...
Ja ruostekohtia myös etupyörä kotelot ja takajalkotilan kulmat...
Frontera A X22XE -96
E39 525 Touring -02
Avatar
Jarno.v
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1028
Liittynyt: 09 Joulu 2003, 02:00
Paikkakunta: oulun lääni

Re: vm.87 A Omgean osto ja viritys

Viesti Kirjoittaja Jarno.v »

keiski kirjoitti: Saako kyseisen kaltaiseen malliin asennettua turboa/muita tehoa lisääviä virityksiä. Onko taloudellisesti erittäin epäkannattavaa?

Miten on polttoainelämmittimen hankkimisen ja asentamisen kanssa. Onko mahdollista, saako käytettynä, missä hinnoissa ja mistä saa...?
.
Jos meinaa tosiaan saada tehoa, niin rahaa ei tarvi miettiä, sitä pitää olla.. :lol:
Ja tuossa vehkeessä kyllä tarkenee kohtuudella ilman mitään ylimääräisiä tohoja..
Leppis
'Senator'
'Senator'
Viestit: 698
Liittynyt: 23 Joulu 2004, 02:00

Re: vm.87 A Omgean osto ja viritys

Viesti Kirjoittaja Leppis »

keiski kirjoitti:Harkitsen tässä vanhan (87) Omegan (2.0i GLS A) ostamista... Mitähän kannattaa maksaa ja mitkä ovat yleisimmät viat?

Saako kyseisen kaltaiseen malliin asennettua turboa/muita tehoa lisääviä virityksiä. Tuleeko laki vastaan? Onko taloudellisesti erittäin epäkannattavaa?

Miten on polttoainelämmittimen hankkimisen ja asentamisen kanssa. Onko mahdollista, saako käytettynä, missä hinnoissa ja mistä saa...?

Kiitokset vihjeistänne.
1500e enempää en maksais "timantistakaan", alkaa olla jo sen verta vanha. Taloudellisesti kannattavaa? Kannattaako tuollaista edes kysyä, jos alkaa autoa virittämään, ei se ainakaan taloudellisemmaksi tule ja tekniikan kestokin heikkenee...

Vikakohteita Omegastahan löytyy enemmän kuin 1.3 LS E-Kadetista... Kun sitä tekniikkaakin on enemmän.

Sähkövimpaimethan kannattaa tekstata ostotilanteessa, lämppärinkenno vuotaa (tuonikäisessä on varmasti jo kertaalleen vaihdettu) samoin takavetosena kaikki voimansiirron ja perän rutinat ja kolinat ja Opelin vitsaus ruoste:

Etuiskarien tulpat, kynnyskotelot, ovien alaosat ym.

Itseltä löytyy GLS C20NE vm.90 ja ei ole ostoa tarvinut katua (kun nuo ooppelin ruosteet on tuttuja jo ennestään), auto on tilava, hyvin varusteltu ja loistava ajaa.
Lussu omega
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 179
Liittynyt: 28 Syys 2002, 03:00
Paikkakunta: HKI
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Lussu omega »

Osta ihmeessä ja varaudu siihen, että ruosteetonta ei oo. Iteltä löytyy tommonen pihasta turbolla höystettynä ja kohta on aikaa kulunut semmoset pari vuotta kun auto on viimeksi liikkunut... (no 1/2 vuoteen ei tietty tehty mitään ja toiset puol odoteltiin maalausta...) Ja tosiaan taloudellisuudella ei oo mitään tekemistä tollasen projektin kanssa. Vois sanoa, että rahaa on mennyt tuplasti yli arvioidun ja lisää menee koko ajan.
Vastaa Viestiin