Maalaustyön takuu

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
keltanokka
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3973
Liittynyt: 12 Touko 2003, 03:00

Maalaustyön takuu

Viesti Kirjoittaja keltanokka »

Eli viime vuoden kesäkuussa maalautin Astran takaluukun. Ja taas kiehuu läpi juuri sen muovikotelon alareunassa! Mainittakoon että se kotelon reuna ei ole ollut kontaktissa siihen maalipintaan (eli turha työn tekijällä vedota siihen että hangannu puhki käytösssä)
Itse näen asian niin että kyse ei ole mistään muusta kuin fusku- työstä, pohjatöiden osalta. Luulis kestävän vuotta pidempään kun työ on tehty ammattilaisen toimesta........... :(
hexagon
'Senator'
'Senator'
Viestit: 767
Liittynyt: 17 Heinä 2005, 15:46
Paikkakunta: jyväskylä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hexagon »

maalarin juttusille.. se saa korjata sen jos sen vika.. jos ei suostu niin ota yhteys paikalliseen kuluttaja asiamieheen.
www.thedreamtuners.com

Manta B 20ne -79
Manta B 2,0E Gsi vm-86
KTM SXF250
HONDA CR250
Avatar
Realsanta
OCF Member 2016
Viestit: 10874
Liittynyt: 29 Syys 2002, 03:00
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja Realsanta »

elikkä sen olisi pitänyt pellittää/koriliimailla kyseinen kohta mut mut pakkelilla yritty korjata ?


minkäs hintainen maaluas oli?
keltanokka
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3973
Liittynyt: 12 Touko 2003, 03:00

Viesti Kirjoittaja keltanokka »

Työ tehtiin suuremman peltikorjauksen yhteydessä, vakuutusyhtiöstä saivat melkein 2500 €. Kysinen takaluukku maalattiin juuri sen alamuovilistan yläreunan alle, siellä raasti teipillä poikki. Olin itte purkanu kaikki kilkkeet takaluukusta, paitsi takalasin, mitä ei myöskään ikinä irroitettu. Siis ainakaan maalaajaan toimesta. Maksoi tuo ulkopinnan maalaaminen ylimääräisen satasen. Oudon näköistä ryppyä maalipinnassa, ihan kuin olis vain hemmetin ohut kerros pintamaalia. Ei kuki niin kuin normaalisti että kohoaa se pinta. Täytynee suraan sanoa että pettynyt olen, kysyin vielä peltisepältä mikäli työ kestää edes vuoden ennen kuin tulee läpi. Kysymys oli tietty huumorilla heitetty, olettaen että työnlaatu olis edes jonkunlainen. Sitten oli vielä skraapu about keskellä takaluukkua, laitettiin myös ja mitään ei huomannu. Kesän lopulla kun vahasin autoa nin huomasin että kuin pitää luukkua auki ja katsoo maalipinttaa pitkin niin huomaa selvästi sen paikan ääriviivat. Tätä ei siis ennen nähny, eli mahtaako muhia myös tämän paikan alla, vaikka ei kuki?
Jos itte raavin pois sen pintamaalin, ja paljastuu että pohjamaali jätetty, vaikuttaako silloiun mahdollisuuteen saada korjattua? Vai pitäiskö antaa olla juuri niin kuin on?
Avatar
Realsanta
OCF Member 2016
Viestit: 10874
Liittynyt: 29 Syys 2002, 03:00
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja Realsanta »

älä vaan mee repimään paikkoja.

Käy kysymässä sieltä maalaus liikkeestä jos ei onnistu niin sitten mee vakuutus yhtyön haukkumaan pystyyn kun käyttävät paskaa maalaus firmaa ja vaadi vikakohtien korjausta
still nun, Engländer Kriegsschiff es ist oben
keltanokka
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3973
Liittynyt: 12 Touko 2003, 03:00

Viesti Kirjoittaja keltanokka »

Itse asiassa tiedustelin sitä jo alku keväästä, koskien sävyeroa. Pesivät kätensä vakuutus yhtiössä, kuulemma maksettut korvaukset ja kulunu aika sama kuin työn hyväksyminen. Neuvottiin kääntymään työn tehneen yrityksen suuntaan, jätin sen sävyero homman väliin. Auto kuiteski -95 ja reippaasti ajettu joten päätin jättää siihen. Se kyllä ketutti että ruostesuojaus oli puutteelisesti tehty, oudolta vaikutti myös etumaskin kiinnitys ainoastaan kulmistaan muutamalla muoviklipsulla. Siis tietty pultit myös, mutta se koko etulipan "sura osuus" oli ilman kiinnikkeitä. Ehkä ne ei kuulu sinne, vaikka näyttäis olevan jotain reikiä siinä etupuskurissa ja kotelossa. Eivät kyllä kohdallaan, mutta ulospäin ei kyllä mitään muuta puutetta (panelit vinossa, kiinni toisissaan ym.)
Täytynee yrittää puhua asiasta, pitäis muutenkin muutama alkava ruostekukka korjautta sieltä lokasuojien reunoista. Jos sais sen kukkivan takaluukun samaan syssyyn. Kovin on maalarilla vaihtelevat hinnat, tutun Mazda F 323:en kynnyskoteloiden maalaus kustansi kokonaista 30€.... :lol:
Loyal
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 182
Liittynyt: 23 Syys 2003, 03:00
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Loyal »

Ei todellakaan ole maalarin vika jos se sieltä alta kukkii.
Se on varmasti ollut mätä se sun konttis sieltä ja kun ei pakkelilla, eikä uudella pellin palasella tuota ruosteen leviämistä estetä.
Eli jos haluaa että pelti ei ruostu, on ruoste saatava 100% pois. Jos se on kumimnkin päässyt jo niin pahaksi että se on läpi ruosteessa, ei ole enää mitään tehtävissä. Tuo listan alunen on sellainen paikka, mihin jää havun neulaset, kosteus, kura ja muu paska ja tekee siitä todella hyvän pesän -> ruostetta...

Jos mulle tuodaan suto maalattavaksi, missä on selvää ruostetta ja pelti on mennyt rosoiseksi siitä ruosteesta,
sanon yleensä aina, että 0,5-3 vuotta niin se on uudestaan tuosta mätä.
Se on vain fakta että se ei kestä, oli sitten millanen seppä syntyessään.
Hitsatut ja pakkeloidut ei kestä, tinalla vähän pitempään, mutta ei sekään pomminvarma ole.
keltanokka
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3973
Liittynyt: 12 Touko 2003, 03:00

Viesti Kirjoittaja keltanokka »

Oudointa on se että se paikka on sen muovilistan alaosassa, joka ei ollu hangannu puhki edes alkuperäistä maalipintaa. Eikä myöskään kotelon sisältä tullu, olen itte purkanu ne muovisuojat ja todennu että puhdasta on siellä kotelossa. Ainoastaan rekisterikilven låpivientien kohdalla oli kotelon puolella pintaruostetta, sen putsasin pois kesällä kun vedin Tectylin ML:ää koteloon.
Ruostetta oli sensijaan siinä tiivisteen ja sen ulkopuolisen kotelon nurkassa, ne paikkaukset on taas kestäny. Ei ainakaan näy mitään vaikka sen tiivisteen raottaa. Mahtaneeko sitten olla niin että esim. se takaluukun skraapu ei tullu puhtaaksi vaikka, luultavasti, puhallettu alumiini silikaatilla. Ne paikat mun autossa mitä eräs tuttu puhaltanu aumiinisilikaatilla on kestäny hyvin, suojana wurthin sinkkimaali. Kait sekin voi vaikuttaa asiaan että kyseiset paikat on takaovien koteloissa, sisäpuolella, sillä aluella mikä tulee ovien tiivistehin kiinni.
Eli periaatteessa voi vetää loppuratkaisuna että mikään takuu ei ole voimassa ellei pohjana ehdottomasti uutta pintaa. Tulee vain hemmetin kalliiksi vaihtaa koko takaluukku pienen kukan takia.
Voisitko, Loyal, kertoa mistä johtui se kun kolhaistuani etupellin takareunaa ylhäällä oleviin pyyhkijöihin niin se maalipinta lähti aina irti siitä pohjamaalista kun yritin paikata laittamalla spraymaalia tulitikun pätkällä. Aina se reuna nousi ylös ja pintamaalikerroksen pysty repimään kuin kuoren tomaatista, lopulta muutaman millin kolhuista tuli ehkä 15mm paikkoja. Tämä sattui noin 6kk maalauksen jälkeen, maalikkona olettaisin että pinta olis ollu kovettunut siinä vaiheessa.
Mutta kuten sanottu se oli aivan oma moka kun ajatuksissaan menee nostaan nokkapeltiä väärään aikaan.... :(
Miten saisin parhaiten korjattua sen tankkiaukon kohdalla olevan peltihyllyn joka aina kerää kaikki kurat sateella? Se on jo ruostunu ja ikävä kyllä näkyy jo noin 20mm tankkiluukun alapuolella kukka, eli sisältä tullu läpi. Lokasuojan sisäpuolelta kun katsoo niin ei näy ruostetta, eli siellä on se peltihyllyn oltava tuplapellitys juuri tuon kukan kohdalla. Turhaa taas mennä hitsauttamaan mitään, suurella rahalla, jollei kummiskaan kestä yhtä talvea pidempään.
Voisiko joku ehdotta mikä olis hinta-/laatusuhteeltan käypää pakkelia, käykö esim. plastic padding:in kekiallinen metalli? Ja mikä on se salaisuus pakkelin kannsa, puhtaalle/puhdistetulle pellille, vai pohjamaalille? Ja mikä takaa sen että pakkeli tosiaan täyttää mahdolliset huokoset pellissä? Meinaan sellainen kun jää täyttymättä niin varmaan sitoo kondenssia sinne pakkelin alle? Olin joskus ajatellu jos olis sekoittanu jotain pakkelia esim. tärpätillä ja sillä ohuella litkulla olis ensin pyyhkiny sen puhtaaksi puhalletun pinnan. Täyttäis paremmin tuollainen ohut "litku" ja sit sen päälle vaikka muuta, tai sitte juuri vaikka sinkkimaalia ensin. Epäilly vaan miten se pakkeli kiinnittyis juri esim sinkkimaaliin.
Ei ole maallikon helppoa lähteä pelaamaan noitten pakkeleiden ja värien kanssa kun ei mitään hajua aineiden yhteensopivuudesta, lisäks pitäis omistaa vaikka kynäruiskun millä saa varmaan paljon parempaa paikkausjälkeä kuin paukkullon avulla?
Vastaa Viestiin