MV6 -96 sammahtelee tyhjäkäynniltä ajoittain

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
rmeller
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 16
Liittynyt: 09 Loka 2005, 19:22

MV6 -96 sammahtelee tyhjäkäynniltä ajoittain

Viesti Kirjoittaja rmeller »

Voisikohan kyseessä olla tyhjäkäyntimoottori kun MV6 sammahtaa joskus kun kierrokset tippuvat tyhjäkäynnille. Ajossa ei ole sammunut kertaakaan, tosin lähellä on käynyt nyt ilmojen pakastuessa kun esim. valoissa seisoo vaihde päällä (autom.). Varmin konsti saada auto sammumaan on nostaa kierrokset vaikka n. 3000 ja löysätä kaasu kerralla, auto sammuu joskus tästä saman tien, ei yritäkään jäädä tyhjäkäynnille. Taas jos itse on hereillä ja ehtii painaa vähän kaasua niin käy sitten n. 500 niin kauan kuin jaksaa odottaa. Pari kertaa sammunut kun kierrokset ovat tippuneet 1000 kierrokselta tyhjäkäynnille, joskus melkein sammuu mutta pysyy sittenkin käynnissä.

Jos vika on tyhjäkäyntimoottorissa niin voiko sitä huoltaa, pikaisesti koitin hakua mutten löytänyt varsinaista huolto-ohjetta. CRC:tä suihkutin liitoksiin.

t. Rami
Avatar
jazari75
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2352
Liittynyt: 25 Maalis 2004, 02:00
Paikkakunta: Imatra

Viesti Kirjoittaja jazari75 »

Juu, kyllä sitä huoltaakin voi, eli nappaat irti koko granaatin, ja sitten vaikka liuotinta pömpeli täyteen ja annat vaikuttaa-> huljuttelet-> sama ruletti uudelleen muutaman kerran-> ehkä auttaa, ehkä ei. Kokeilemalla selviää. Itellä auttoi.
"Oli pimeä, pyysit savuketta - sanoit kai olevasi valokuvamalli. En muista nimeä, en muista osoitetta - sä olit minulle aivan liian kallis" - Gösta
Vastaa Viestiin