1.3i palikat

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Avatar
HCH
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 151
Liittynyt: 09 Elo 2005, 22:59

1.3i palikat

Viesti Kirjoittaja HCH »

Nyt sain tuon 1.3:n ruiskusetin ja heräs vahva epäilys puuttuvasta palikasta. Eli kuuluuko tuossa olla lisäilmaluisti? http://www.ascona.fi/have/kadett/ruiskuproject/ näkyy ainakin joku tommonen sähköllä ohjattava osa joka näyttäs vievän ilmaa kaasuläpän ohi. Ei kai se voi muu olla ku lisäilmaluisti tai sitten map anturi? Pakollinen toiminnan kannalta?
bone
'Senator'
'Senator'
Viestit: 803
Liittynyt: 31 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Tammela

Viesti Kirjoittaja bone »

Kuuluu siinä tommonen lisäilmaluisti olla, jotta tyhjäkäynti pelittää oikein kaikissa tilanteissa. Jos sitä ei oo, niin voithan laittaa siihen väliaikaisesti vaikka jonkun mekaanisen venttiilin niin saat kokeiltua ruiskun toimintaa muuten.
-respect to the man in the ice cream van-
Avatar
kadett85
'Senator'
'Senator'
Viestit: 772
Liittynyt: 29 Loka 2002, 02:00
Paikkakunta: Oulu/Ylitornio

Viesti Kirjoittaja kadett85 »

kylmänä käynti vähän ankeaa kun bensaa menee enemmän mutta ilmaa ei mene lisää. Ja kaikki jotka on ajanut talvella autolla missä on tuollainen tietää kuinka huonosti auto kay kovilla pakkasilla kun luisti lämpenee sähköllä vielä kun kone on kylmä.
Avatar
HCH
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 151
Liittynyt: 09 Elo 2005, 22:59

Viesti Kirjoittaja HCH »

Selvä. Ja on muuten ihan riittävän kallis osa. Pitää kysellä myyjältä että mihis on kadonnu?. Mites toi vedenlämpöanturi? Käy varmaan muistakin ohc ruiskukoneista kuten lisäilmaluistikin?

kiittää ja kumartaa
bone
'Senator'
'Senator'
Viestit: 803
Liittynyt: 31 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Tammela

Viesti Kirjoittaja bone »

Lämpöanturi on sama kuin monissa muissakin Opelin ruiskuissa. Lisäilmaluistin saat vaikka 1.8e koneesta, jossa on tollanen le2-jetronikki myös. Niin ja tolla mekaanisella venttiilillä voi siis testailla auton käyntiinlähtöä ja toimivuutta tuolla ruiskulla, en tarkoittanut että sillä ajella pitäis :D
-respect to the man in the ice cream van-
Vastaa Viestiin