Calibran valot - onko niitä..

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Avatar
Fallen
'Senator'
'Senator'
Viestit: 904
Liittynyt: 24 Elo 2003, 03:00
Paikkakunta: Oulu
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Fallen »

Jeps.. ite putsasin umiot ihan vedellä ja jollai putsausaineella.. kohtalaisen paskaset oli.. umpion lasit ainaki kirkastu huomattavasti.. ja heijastuspinnatkin.. mutta tosiaan ei tarvinu juuri hinkata että krominvärinen pinta otti ja rupes lähteen irti :sad: Silti noi nyt kirkkaammat on...

Ite en oo koskaan lyhyitten tehoja niin kaivannu muutta pitkissä sais olla vähän enemmän tehoa varsinkin kun tuntuvas osottavan niin pienelle alueelle.. suoralla tiellä tämä on hyvä mutta mutkasilla teillä hairittee kun valot osottaa pellolle tai pusikkoon eikä nää tielle :grin:
tumppa2
OCF Member 2015
Viestit: 1022
Liittynyt: 17 Syys 2002, 03:00
Paikkakunta: Lahti
Viesti:

Viesti Kirjoittaja tumppa2 »

Joo itellekin tossa tuli heti hokastua ku ekan kerran täs yöllä ajelin pilkkopimeätä vääksyntietä pitkin niin kyllä ku pitkät piti vaihtaa pois ni siinä ihmetteli et mihin ne valot oikeen hävis ja vastaan tulevien valot suoraan sanoen sokasee täysin . Kyllä jos tää kyseinen firma mainostaa laatu umpioita ni pitäs Perkele vetää oikeutee tommonen pulju ei ole ollut yhessäkään autos mul noin huonoja lähi valoja ja umpiot on niin kirkkaat et ihan pelottaa.
Racoon
'Senator'
'Senator'
Viestit: 604
Liittynyt: 28 Huhti 2004, 03:00

Viesti Kirjoittaja Racoon »

Uutta havaintoa valoihin liittyen: Räpelsin polttimon luona yhtä toista juttua ja käsi osui samalla vahingossa polttimon kantaan; samalla valokuvio muuttui aika radikaalisti. Rupesin tutkimaan ja huomasin, että jousilanka, jonka tehtävä on painaa polttimoa paikalleen oli aika löysä, eikä siinä ollut riittävästi painetta. Kun painoin sormilla polttimoa tiukemmin kiinni, niin valokuvio ja teho parani tosi paljon. Selvisi sekin, miksi vasemman puolen valo oli paljon himmeämpi. Taivuttelemalla rautalankaa sain siihen lisää jousivoimaa ja nyt näkyy paljon paremmin!
Jos polttimon asentoa muuttaa aivan hiukankin, niin se vaikuttaa heti valokuvioon. Ilmeisesti se on tosi tarkkaa kun on linssivalot kyseessä.
Makah
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 24
Liittynyt: 18 Loka 2004, 03:00

Viesti Kirjoittaja Makah »

Onko kukaan vielä tehnyt Calibraan paremmin valaisevia umpioita? Ja onko sillä lasin rihlauksella mitään vaikutusta valojen tarkennukseen?

Tuntuisi Calibrassa kohtuu kirkkaat valot ainakin meikäläisellä olevan, mutta esim pitkät tuntuvat "hajoavan" tarkennukseltaan täysin pitkin peltoja ja tähtiä, eikä tarkentavan sinne tielle. Joku optiikasta tietävä voisi "valaista" asiasta vähän enemmän.

Alkaa nää valot vtuttaan...
tyriz
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 184
Liittynyt: 02 Marras 2005, 14:37
Paikkakunta: Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja tyriz »

mites se meni...ei vilkuilla käännytä ja tätä nyt vois jatkaa aika pitkäänkin... :roll: :roll:
Omega B 2.0 16v
Avatar
Jukki
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 207
Liittynyt: 01 Kesä 2005, 20:07
Paikkakunta: Lempäälä

Viesti Kirjoittaja Jukki »

Xenonpolttimot...Jess!! 8)
Kuva Hakkapeliitan hautajaiset...
Vastaa Viestiin