Corsa A Vaihteistoöljy

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Jacob
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 135
Liittynyt: 02 Loka 2003, 03:00
Paikkakunta: Rauma / Lappi

Corsa A Vaihteistoöljy

Viesti Kirjoittaja Jacob »

Eli, -91 A Corsa. Koneena on 1.4i, vaihtesto on joku 5-vaihteinen, tyypistä en tiedä. Miten voi tarkistaa vaihteistoöljyn määrän / tarvittaessa lisätä? Vai otanko kaikki öljyt ulos ja lyön uudet tilalle? Mites tämä sitten käytännössä onnistuu?
Avatar
Tuomas
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 12704
Liittynyt: 13 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Tuomas »

Öjyt voi tarkistaa vasemman puolen vetoakselin takapuolella olevan tarkistuspropun kautta. Öljyä pitäisi olla aukon alareunan tasalle asti. Proppu on pulttikannalla ja löytyy kun ihmettelet pyöränaukon kautta.

Jos haluat vaihtaa öljyt pitää vaihteiston pohja avata että saat vanhat öljyt ulos. Uudet laitetaan sisään vaihteiston päältä, jossa on yksi pultti jolla on musta muovinen hattu eli vaihteiston huohotin. Ruuvaat huohottimen irti ja siitä aukosta saat öljyt sisään.
Alfa 75 3.0 V6 America
"For those who enjoy the pleasure of driving over the practicalities of mere transportation" (Motorweek)
Alfa 156 JTS
Vectra B
Vastaa Viestiin