Jakolaatikon irroitus/automaattivaihteiston irroitus?

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
vectra_2.0i
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 42
Liittynyt: 27 Huhti 2005, 11:15

Jakolaatikon irroitus/automaattivaihteiston irroitus?

Viesti Kirjoittaja vectra_2.0i »

1) Mikä on helpoin tapa vaihtaa jakolaatikko turbo calibraan/vectraan? Pari kertaa on tullut irroitettua, mutta silloin on lähtenyt kone ja vaihteisto samalla. Eli mikä on kätevin tapa irroittaa ilmaan suurta purkamista?

2) Miten helposti B Vectrasta saa automaattivaihteiston irti?
tvhula1
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 72
Liittynyt: 09 Tammi 2005, 02:00

Viesti Kirjoittaja tvhula1 »

1) En tiedä parhaasta tavasta mutta itse tiputin tuossa alkuviikosta alakautta näiden ohjeiden mukaan: http://cav16.co.uk/transfer/remove.pdf

Pari etummaista/päälimmäistä pulttia on suht hankalassa paikassa. Omaksi onnekseni edellinen remppaaja oli jättänyt sen kaikkein kittumaisimman pultin asentamatta niin säästyi kyllä paljon ärräpäitä...toivon sinulle samaa ;)

Itse vaihdoin jakolaatikon + uretaanipuslat, huolsin tasanopeusnivelen, muokkailin vähän putkistoa sun muuta pikkuhommaa. Ja kappas, meni ~20 tuntia että heilahti. Eikä todellakaan ollut asennusjuoma koko ajan kädessä ;)
Vastaa Viestiin