Kierot jarrulevyt

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
-jupe-
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2547
Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Päijät-Häme
Viesti:

Viesti Kirjoittaja -jupe- »

P. Lanttola kirjoitti:Kannattaa myös jäähdytellä vähän jarruja ennenkö pysähtyy kokonaan. Kovan jarrutuksen jälkeen kun vetää suoraan parkkiin niin silläkin lailla saa kyllä levyt kieroon.
Tällä tyylillä 95% tavallisista autoilijoista vetää omat levynsä kieroon.

Ite en ole havainnut vielä keliä jossa juuri jarrutuksen jälkeen on lätäkkö.
Nismo, millo lie taas ajos
Avatar
Hapa1982
'Senator'
'Senator'
Viestit: 842
Liittynyt: 21 Heinä 2005, 20:01
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Hapa1982 »

Onko kellään kokemusta Motonetin myymistä takalevyistä F Astraan? Aten levyjä ei näyttänyt olevan taakse saatavilla, joten taidan tyytyä tarvikelevyihin. Kai sinne tarvikelaikankin uskaltaa laittaa, eikös takalevyt lämpene kuitenkin vähemmän kuin edessä olevat?
Avatar
janne75
'Senator'
'Senator'
Viestit: 545
Liittynyt: 28 Elo 2005, 21:37
Viesti:

Viesti Kirjoittaja janne75 »

-jupe- kirjoitti:
P. Lanttola kirjoitti:Kannattaa myös jäähdytellä vähän jarruja ennenkö pysähtyy kokonaan. Kovan jarrutuksen jälkeen kun vetää suoraan parkkiin niin silläkin lailla saa kyllä levyt kieroon.
Tällä tyylillä 95% tavallisista autoilijoista vetää omat levynsä kieroon.

Ite en ole havainnut vielä keliä jossa juuri jarrutuksen jälkeen on lätäkkö.
Eiköhän ne jarrulevyt jäähdy ajossa nopeammin kuin parkissa, kun on ilmavirtaakin. :D

Usein jos autossa on levyt mennyt kieroon niin on jarrut muutenkin jumissa. Olisiko sillä jokin yhteys? :D
P. Lanttola
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3696
Liittynyt: 06 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Alavus
Viesti:

Viesti Kirjoittaja P. Lanttola »

En nyt aivan täysin ymmärtänyt mitä ajoit takaa, mutta mulla on sellainen käsitys että sen kieroontumisen aiheuttaa lähinnä se, että kun levy melkein hehkuu punaisena ja ajetaan parkkiin niin levy jäähtyy eri nopeudella jarrusatulan kohdalta kuin muualta.
Avatar
Speitan
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1659
Liittynyt: 27 Touko 2002, 03:00
Paikkakunta: Vaasa, Finland
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Speitan »

hae213 kirjoitti:Onko kellään kokemusta Motonetin myymistä takalevyistä F Astraan? Aten levyjä ei näyttänyt olevan taakse saatavilla, joten taidan tyytyä tarvikelevyihin. Kai sinne tarvikelaikankin uskaltaa laittaa, eikös takalevyt lämpene kuitenkin vähemmän kuin edessä olevat?
Etujarruthan ne suurimman työn tekee. Itselläni asconassa takana navattomat levyt. Napoina on vanhasta akselistani samani navat.
-jupe-
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2547
Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Päijät-Häme
Viesti:

Viesti Kirjoittaja -jupe- »

Tuolla kylillä kun seuraa niin moni jää kovan jarrutuksen jälkeen pitämään autoa jarrulla paikoillaan vaikka se tasasella pysyy paikallaan muutenkin, varsinkin kun risteysalueet on joskus aika töyssysiä...
Nismo, millo lie taas ajos
Avatar
janne75
'Senator'
'Senator'
Viestit: 545
Liittynyt: 28 Elo 2005, 21:37
Viesti:

Viesti Kirjoittaja janne75 »

P. Lanttola kirjoitti:En nyt aivan täysin ymmärtänyt mitä ajoit takaa, mutta mulla on sellainen käsitys että sen kieroontumisen aiheuttaa lähinnä se, että kun levy melkein hehkuu punaisena ja ajetaan parkkiin niin levy jäähtyy eri nopeudella jarrusatulan kohdalta kuin muualta.
Jarrupalat johtavat melko huonosti lämpöä, joten kyllä se jäähtyy tasaisen hitaasti myös jarrusatulan kohdalta.

Eri asia jos (ja kun) jarrut laahavat päällä niin parkkiin ajettaessa jumittava jarru "työntää" levyn kieroksi siitä satulan kohdalta.

Jos jarrusatulat ovat kunnossa ts. uudet tai kaikki tiivisteet, männät, ym. uusittu, niin ei pitäisi kyllä levyn mennä kieroon.
Paroni
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 104
Liittynyt: 17 Tammi 2006, 16:48
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Paroni »

Ostin korollaan motonetin tarvikelevyt kun katastusmies käski.
Sitten myöhemmin joskus reippaampaa ajelua sivutiellä (asfalttia) tolla maalla ja risteykseen tullessa huomasin että savuaa toinen kulma, otti vähän lämpöjä. syy jumittavat jarrusatuluiden liut, sen jälkee olikin aika tärinää.
Zafira Tourer 2.0cdti
Koskelo
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 74
Liittynyt: 18 Tammi 2006, 19:53
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Koskelo »

Paroni kirjoitti:Ostin korollaan motonetin tarvikelevyt kun katastusmies käski.
Taitaa olla kyseisellä katsastusmiehellä vissiin joku diili, kun juuri Motonetistä käskee ostamaan :wink: :lol:
18E
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1194
Liittynyt: 25 Syys 2002, 03:00
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja 18E »

Pakko hehkuttaa 16v:n omia etujarruja kadetissa. Pahimmillaan meni kahdet levyt vuodessa.. 1.3-1.6-1.8:n eri tarvikeosia.. useamman kerran levyt oli sini-violetti sävyiset parin testipätkän jälkeen.. ja viimeistään puolen vuoden välein joutu availeen jumiutuneita mäntiä.. :evil:

eipä ole enää..tosin ajokin on rauhoittunut! Pari viikkoa sit katsastuksesta läpi 0-erolla vaikka 1,5vuoteen tehnyt mitään etujarruille.. takajarrruista sit hylsy,bläh!
t:Ville

"Älä tuhlaa rahojasi, vaan
rällää ja ryyppää ne"
Vastaa Viestiin