cih jako paikalleen?
cih jako paikalleen?
b- asconaan pitää saada koneeseen jako paikalleen eli vauhtipyörän ja nokkan merkit kohalleen. mistä apua löytyykö netistä kuvia vai pitääkö marssia korjaamolle???
Kyllä noilla pärjää aika pitkälle, mut kysäse illalla sähköpostilla kuvalliset jos ei natsannu.[i]Lainaus 6070clubin puolelta[/i] Eugen Race kirjoitti:Pyörittelet sieltä kampiakselin päästä konetta kunnes imu/pakosarjan puolella olevasta luukusta näkyy vauhtipyörän etupuolella oleva kuula lohkossa olevan osoittimen kohdalla.
Sitten tarkistat nokan asennon:
nokan käyttörattaan ohjaintappi pitäisi osoittaa ylöspäin, rattaan kiinnityspultit olla vaakasuorassa ja rattaassa oleva merkki osoittaa lohkossa rattaan alla olevan peltilevyn koloon.
Suunta on nokan päästä noin öljynputsarin ulkoreunan suuntaan, ei siis suoraan alaspäin (kaksi hammasta ohi ala-asennon) ja silloin nelosessa sytyttää ja ykkösessä menee pakoventtiili kiinni ja imu aukeaa.
Jakajan rungossa kannen kehällä alipainesäätimen kohdalla oleva merkki voi osoittaa minkä tahansa sylinterin johdon paikkaa riippuen jakajan asennosta, mutta yleensä kai pyritään siihen, että se olisi ykkönen.
Tarkempi säätö kannattaa tehdä ajoituslampulla siten, että ykkösen tai nelosen johdosta ottaa triggauksen ja katsoo, että vauhtipyörän kuula on lohkon nuolen kohdalla, kun alipainesäätimen letku on irti.

