Etuoven ikkunan aukon ala tiivisteen irroittaminen a vectra?
-
Vecculisti
- 'Agila'
- Viestit: 6
- Liittynyt: 23 Huhti 2006, 10:49
- Paikkakunta: Alavieska
Etuoven ikkunan aukon ala tiivisteen irroittaminen a vectra?
Elikkä rupesin vectran sivupeilejä maalailemaan ja alta löytyikin sitten pikkasen ruostetta. Kysymys on että mitenkä nuo ikkunan aukon ala tiivisteet irrotetaan että pääsis kunnolla käsiks ruosteeseen? Tartteeko ovi verhoilua ottaa pois ja jos pitää nii millä se lukitusnupin kehys siellä on kiinni ku ei ainakaan kampeamalla halunnu lähtä ilman että rikki menee?
Ei sillä ohi piäse mutta jotaki pittäis tehä ettei jalakohin jää!
Re: Etuoven ikkunan aukon ala tiivisteen irroittaminen a vec
Ulkopuolinen tiiviste lähtee ihan nostamalla/kampeamalla ruuvarilla, niinkuin jo mainittiinkin.Vecculisti kirjoitti:Elikkä rupesin vectran sivupeilejä maalailemaan ja alta löytyikin sitten pikkasen ruostetta. Kysymys on että mitenkä nuo ikkunan aukon ala tiivisteet irrotetaan että pääsis kunnolla käsiks ruosteeseen? Tartteeko ovi verhoilua ottaa pois ja jos pitää nii millä se lukitusnupin kehys siellä on kiinni ku ei ainakaan kampeamalla halunnu lähtä ilman että rikki menee?
Miksi ihmeessä haluat sen lukitusnupin kehyksen pois? Se on ihan liimattu ja ovipahvin irroittamisessa se saa olla paikoillaan. Jos ovipahvin haluat irroittaa, niin kahvan kehys irti (alta löytyy ruuvi), alareunasta 3 ruuvia irti, peilikolmio kannattaa irroittaa (vetämällä) ja ovikotelon takareunasta (sisäpuolelta) löytyy vedettävä "klipsi". Sitten vain vetämällä irroittamaan, aloita alareunasta.
** BMW 130i ** Ski-Doo MXZ X-RS 850 **
-
Vecculisti
- 'Agila'
- Viestit: 6
- Liittynyt: 23 Huhti 2006, 10:49
- Paikkakunta: Alavieska

