Vectra 1.8 -99 X18XE1 vikakoodi 0115

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
gamo
'Agila'
Viestit: 6
Liittynyt: 26 Huhti 2006, 19:05
Paikkakunta: Turku

Vectra 1.8 -99 X18XE1 vikakoodi 0115

Viesti Kirjoittaja gamo »

Eli Vectra alkoi näyttämään tuota moottorin elektroniikan vikavaloa. Foorumilta löytyi ohjeet vikakoodien lukuun ja tuloksena oli koodi 0115:
0115 Intake Coolant Temperature Sesnor (CTS)

Olisikos ideoita mistä tämä johtuu / mitä voisi koittaa tehdä?
Janne M
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 6015
Liittynyt: 07 Helmi 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja Janne M »

Syttyikö valo tyhjäkäynnillä? Jos, niin vika saattaisi olla esimerkiksi ilmamassamittarissa.
__________________________
gamo
'Agila'
Viestit: 6
Liittynyt: 26 Huhti 2006, 19:05
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja gamo »

Kesken ajoa valon huomasin, en tiedä oliko jo lähtiessä päällä.

Itse asiassa valo paloi ensimmäisen kerran jo eilen (jolloin huomasin myös ajaessa). Silloin auto myös piippasi "valot jäi päälle" -piippaustaan ovea avatessa vaikka oli valot pois päältä. Siitä päättelin että vika liittyisi jotenkin jokin aika sitten pimenneeseen polttimoon. Otin polttimon pois, sen jälkeen kaikki toimi OK.

Tänään se vikavalo syttyi uudestaan, eikä ole enää valoista kiinni kun kaikki lamput on ehjiä (eikä tule tuota valojen päällä olemisen merkkiääntäkään). Lisäksi tänään tyhjeni rengas, en tosin tiedä voiko se mitenkään tuollaista vikakoodia aiheuttaa. Ehkä se hajosi vaan myötätunnosta..?
gamo
'Agila'
Viestit: 6
Liittynyt: 26 Huhti 2006, 19:05
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja gamo »

Kyseessähän on ilmeisesti jäähdytysnesteen lämpöanturi. Missä tuo sijaitsee, jos ensin tarkastaisi johdon liitännän?
Vastaa Viestiin