eli korjauskirja sanoo et siellä jousen yläpäässä kumin alla on joku "laakeri"...? Eli kai siellä joku semmonen on ku kirja näyttää mut mistä niitä saa ja mikä mahtaa olla hinta. Motonetistä etin mut en löytäny (sokeako?). Ja mitä haittaa on jos kyseinen laakeri on hajalla (niinkuin näyttäisi olevan).
Vectra A 2.0i -90 EX
BMW 320i -84 (perää odotellessa)
Audi a4 1.8T -96
no perskule.... en vissii sit lukenu ku tohon jousijalkaa asti... kiitti! miten onko toi ylätukikumi se kuminen pyöreä osa joka on ylimpänä kun ottaa koko pherssonin autosta irti.?
Vectra A 2.0i -90 EX
BMW 320i -84 (perää odotellessa)
Audi a4 1.8T -96
tapza_s kirjoitti:kiitti jope kuvasta... ei tullut enää tarpeeseen mutta kasasimpa ainakin oikein.
Mites kauan siinä vaihdossa menee aikaa yhen pyörän kanssa ja onnistuuko se ihan itteltä, mulla on varmaan sama edessä ? Siihen vissiin vaaditaan vähän erkoistyökaluja, kuten jousenkiristimiä etc.
jos jousenkiristin löytyy ja pultit lähtee nätisti auki ni tekee 30min-1h ajassa.
itellä kävi ainakin mukavasti juuri kun oli alustanvaihto ni etupäässä suht helposti kaikki aukes mut toisen joutu tekee pariin otteeseen kun unostu iskarin suojamuovi välistä
...niin vielä sen verran, että onks toi kumikiekkokin siinä semmonen kuluva osa, että se pitää vaihtaa samalla, vai onkse niin, että sittenpähän näät ?