Eli autoni on vuoden 1993 16v Calibra. Auto on täysin perusvarusteilla, eli siinä on vain sähköpeilit ja sähkökattoluukku ja ABS. Auto on vanhemmalla C20xe moottorilla eli virranjakaja löytyy ja jakopää vanhaa mallia.
Ajotietokoneen asentamista olen suunitellut, ja sille löytyi pistoke heti kellon takaa, ja oletettavasti toimii iha plug and play tyyliin. Onhan mittarstossakin varmaan nopeusanturi, kun on tuo pistoke, vai otetaanko nopeussignaali ABSeilta?
Lisäksi olen suunitellut sähkölasien (alkuperäisten käytettyjen) asentamista, kun on tuo kuskinpuolen mekanismi kakkana. Onko autossa johdotukset valmiina oviin, ja keskikonsolin nappuloille, eli senkun lyön osat ja pistokkeet kiinni, ja homma pelaa?
Onko keskuslukolle johdot valmiina, senkun laitan alkuperäset moottorit ja "tangot" sekä ohjausboxin, ja sekin pelaa?
Edes pienistä tiedonrippeistä olisin kiitollinen.
Calibran lisävarustevalmiuksista (Johtoja valmiina?)
Re: Calibran lisävarustevalmiuksista (Johtoja valmiina?)
-Ajotietokone on aika pitkälti pluandplay homma, itseni piti ainoastaan ulkolämpömittarille vetää uus piuha... Kannattaa tarkistaa vielä että käyttönapille löytyy valmiiksi piuhat, mutta eiköhän ne löydy, jos se keltanen multiliitinkin löyty.AksuPaksu kirjoitti:Ajotietokoneen asentamista olen suunitellut, ja sille löytyi pistoke heti kellon takaa, ja oletettavasti toimii iha plug and play tyyliin. Onhan mittarstossakin varmaan nopeusanturi, kun on tuo pistoke, vai otetaanko nopeussignaali ABSeilta?
Lisäksi olen suunitellut sähkölasien (alkuperäisten käytettyjen) asentamista, kun on tuo kuskinpuolen mekanismi kakkana. Onko autossa johdotukset valmiina oviin, ja keskikonsolin nappuloille, eli senkun lyön osat ja pistokkeet kiinni, ja homma pelaa?
- Ainakaan omassa autossa ei ollut valmiita johdotuksia sähkölaseille, mutta jos saat jonkun myymään ikkunan täydellisen johtosarjan kanssa, ei pitäisi olla mahdoton homma.
Opel Kadett GSI 2.0 16v turbo -88 & Opel Kadett GSI Cabriolet 2.0 8v -89 & Ford Taunus 2.0 8v turbo -73 & Opel Insignia 2.0CDTI 4x4 -15
