Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Tossa äsken vähän samaa asiaa kyselin, mutta otsikko ei ehkä herättänyt niin kiinnostusta..
Tässä ollaan uusi Kadetin "ei niin onnellinen" omistaja. Tuossa ilmeni sellainen homma, että yksi jäähdytysjärjestelmän alaletku oli revennyt.. Ja nestettä siis vuoti sieltä.. Lämmöt pysyi normaalina ja huomattiin että vuotaa, niin perille päästiin niin lämmöt oli noussu 3 pykälää.
Auto ei siis keittänyt.
Pätkästiin letkusta pala pois ja lyhennettiin hieman sen kiertoreittiä. Samalla kyllä ihmeteltiin järjestelmän suurta painetta. Myyjälle soittelin ja hän kertoi, että järjestelmässä kuuluu olla painetta.
Nyt auto seisois pihassa jonkun tunnin ajelun jälkeen reilut puolituntia. Naapurille kävin sitten näyttämässä ja kierrettiin 2km lenkki. Pihaan päästiin takas, niin eiköhän höyry jälleen pellin alta ja suhina kävi. Taas oli letku revennyt!
Eihän siellä hyvänen aika voi noin kova paine olla!? Kustaankohan tässä mua nyt silmään.. Vai mikä on!
Ainiin.. Ja autoonhan on tehty kansi ja jakopäänremppa joku kuukausi sitten. Silloin oli kansi mennyt pakopuolelta kieroon. Kuitit sain että on oikaistu ja koeponnistettu..
Auto EI ole keittänyt mulla..! Kyllä kun uudet nesteet laitettiin, niin letkuja pumpatessa ne kyllä ihan tuntuivat kiertävän. Ja öljyt ja nesteet ei ollu sekasin!
Mutta eikös yleensä jostain pääse järjestelmään ilmaa, kun paineet alkaa nousta?
Auto EI ole keittänyt mulla..! Kyllä kun uudet nesteet laitettiin, niin letkuja pumpatessa ne kyllä ihan tuntuivat kiertävän. Ja öljyt ja nesteet ei ollu sekasin!
Mutta eikös yleensä jostain pääse järjestelmään ilmaa, kun paineet alkaa nousta?
Jos nesteet ei ollu sekasin nii siellä on pakko olla jossain tukos....
Kyllähän paisuntasäiliön korkin pitäis pierasta liiat paineet ulos, siis olettaen että siinä on sellanen korkki missä on ylipaineventtiili ja ettei se venttiili oo jumissa/tukossa....
En nyt oo liiemmin perehtyny tuohon vedenkiertoon, mutta eikai termostaatti voi jumiutuessaan aiheuttaa letkun repeämistä....?
"Japanilaiset harrastavat hienostunutta taiteenlajia:
he salakuljettavat teräksensä Yhdysvaltoihin, prässäävät sen levyiksi,
asentavat levyt neljän pyörän päälle ja kutsuvat lopputulosta autoksi."
Henry Ford (1863-1947)
Kokeileppa ajaa sillä siten että on nesteet normaalisti koneessa, mutta jätä tulitikku paisuntasäiliön korkin kierteiden väliin. Siten että se päästää liian paineen ulos. Jos se auttaa, niin ei muuta kun ostamaan uusi korkki, siitä on venttiili tukossa.
Kannattaa muuten olla tarkkana, että jos pääsee letku halkeemaan ajossa niin ei nouse välttämättä lämpömittari kuin hetkellisesti punaselle ja veden vähentyessä laskee takaisin siniselle, siinä tilanteessa menee varmasti kansipahvi ja huonolla säkällä kansi halki.
Jos käytät kannen auki, käytä koneistamolla oikastavana varmuuden vuoksi.
Paisarin korkki on tuommoinen muovinen.. Siihen päälle tulee jottain johtoja. Kokeilenpa tuota tulitikkuhommaa... Koneessa on kuitenkin tehot mielestäni tallessa aivan normaalisti. En oikein tahtoisi uskoa että kansi olisi halki..
Ja mittari tosiaan on ollut normaalilla, siinä puoles välis.. Ja seuraavalla pykälällä kerkesi olemaan minuutin tai pari.. Ekan pätkäsyn jälkeen lämmöt ollu taas normaalissa, kunnes taas pätkähti.
Ettei olis vaan letku päässy haurastumaan?
Ei tykkää öljystä noi vesiletkut ja kun kyseessä xe kone niin rohkenen veikata että on öljyäkin "joskus" vuotanu.
Testasin vielä ilman tikkua.. 2 minsaa paikallaan käytin, pam ja letku poikki.. Nyt testaan sitä tikkua.
Öljykö haurastuttaa? Päältäpäin letkut ei ole öljyssä.. Mutta edellisellä omistajalla meni tosiaan ölpät sekasi.. Niinni osa siitä paskasta on vieläkin järjestelmässä kierrossa. Nesteet kiertää kyllä, sillä käsin letkuja pumpatessa se kyllä helposti liikkuu.. Mutta noiden letkujen sisällä on semmosta ruskeaa mössöä, siis seinämillä. Eli niitä vanhoja öljyjä.. Ja tuota paskaa sitten kertyy välillä paisariin. Mutta öljykorkista ja tikusta kattoo niin öljy on oman väristä. Ja poistuleva jäähdytysneste on kirkasta..
Ajan mittaan öljy kyllä paukuttaa noita letkuja rikki.
Ei ole sitten edellisellä omistajalla tullu mieleen että sen jäähdytysjärjestelmän voisi huuhdella kunnolla noista paskoista jos kerran on öljyt ja vedet sekasin menny? Kyllähän siinä tietenki oma hommansa on jos järjestelmä on tosi paskanen tuosta mujusta mutta kyllä ne sieltä pois saa.
Jos nyt vaikka tekisit niin että huuhtelisit tuon järjestelmän kunnolla ja ostat uuen letkun siihen ja kokeilet sitten. Ja seuraavaksi on vuorossa alavesiletku ...
Oliko se 2 min ja "pam" lämpimällä koneella vai kylmänä?
Olisipa vaan hauskaa jos muutama kuukausi sitten tehty kansiremppa ja koeponnistukset ja todettu kunnossa olevaksi ja nyt halki.
Ei ole kyllä poissuljettu vaihtoehto..