Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Eli osaako kukaan kertoa: pari kuukautta sitten sohjokeleillä auto rupesi kytkemään itekseen luistonestoa pois päältä, siintä kk eteenpäin syttyi mittaristoon sumuvalon merkkivalo ja ei sammu vaikka kytkimestä painaa(sumuvalo EI pala) ja nyt toissa päivää heitti elektronisen sytyksen häiriövalon päälle ja auto sammui? Hetken odotettua auto käyntiin ja 40km matkaa taakse kunnes teki saman uudelleen? Taas hetki odotusta ja auto käyntiin. Onko nämä kaikki eri vikoja vai kuuluuko samaan.. jotain menossa rikki vai menny jo?
Auto vectra 98 farkku, 2,0i.
Kiitokset vastauksista.
Tohon moottorin merkkivaloon en osaa sanoa mitään.
Mulla oli vectrassa sellainen vika et takasumuvalo ei toiminut ollenkaan vaikka mittaristossa valo paloikin. Tähän syynä oli vetokoukun töpselin juuren hapettuminen. Mut jos sulla ei koukkua ole niin sit tästäkään ei liene apua??Tietääkseni?
Itseasiassa mulla on vetokoukku jälkiasennuksena laitettuna ja kun laitan peräkärryn kiinni niin se sammuu liekö vika sit siinä. Lähtikö crc hoidolla pois vai pitikö vaihtaa jotain?