C18XE nykii ja sammuilee

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
miikka555
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 84
Liittynyt: 27 Maalis 2006, 10:42
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja miikka555 »

Tuomas kirjoitti:Tuosta Anteron autosta on se lämpöanturikin vaihdettu uuteen eli sekin pitäisi olla ehjä. En muutenkaan oikein näe yhteyttä lämpöanturin ja seilaavan tyhjäkäynnin välillä, eli en usko että se voisi moisia vikoja aiheuttaa.
Eipä sitä sitten kannata vaihtaa jos sitäkin on jo kokeiltu.. Sillä vaan arvelin että jos se kertoo eculle että lämpötila on nyt 90 astetta ja sekunnin kuluttua 30 astetta, ja ecu kertoo tyhjäkäyntisäätimelle että että kone on ensin lämmin ja sekunnin kuluttua kylmempi jolloin tk-säädin temppuilee..
Saab
keltanokka
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3973
Liittynyt: 12 Touko 2003, 03:00

Viesti Kirjoittaja keltanokka »

Mikä on tilanne ilmaläppäanturin kanssa?
Avatar
Tuomas
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 12704
Liittynyt: 13 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Tuomas »

Mikä on ilmaläppäanturi? Jos meinaat ilmamäärämittaria, niin ei noin "uusissa" sellaisia enää ole. Tuossa on kuumalankailmamassamittari. Sen vaikutusta asiaan taidettiin joskus testata nyppäisemällä siltä johto irti eikä ainakaan tyhjäkäyntiin vaikuttanut tuon taivaallista, eli samalla tavalla heijasi.
Alfa 75 3.0 V6 America
"For those who enjoy the pleasure of driving over the practicalities of mere transportation" (Motorweek)
Alfa 156 JTS
Vectra B
keltanokka
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3973
Liittynyt: 12 Touko 2003, 03:00

Viesti Kirjoittaja keltanokka »

Throttle position potentiometer (TP) eli se musta boschin mötikkä joka siellä läppärungon takana. Itellä tuli vaikeuksia juuri moottorijarrutuksen kanssa kun se oli kulunut, lisäksi auto nyki alueella 80-90km/h.
Antero
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1633
Liittynyt: 19 Tammi 2003, 02:00
Paikkakunta: Kangasala

Viesti Kirjoittaja Antero »

keltanokka kirjoitti:Throttle position potentiometer (TP) eli se musta boschin mötikkä joka siellä läppärungon takana. Itellä tuli vaikeuksia juuri moottorijarrutuksen kanssa kun se oli kulunut, lisäksi auto nyki alueella 80-90km/h.
Ei vaikutusta johdon irrotuksella, eli tuskin se.
Kuva
miikka555
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 84
Liittynyt: 27 Maalis 2006, 10:42
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja miikka555 »

Palataan jälleen asiaan.. Purkkapatentilla (eli siis tämä säätimen piuha irti ja kaasuläppää vähän auki) on menty ja hyvin on toiminut tähän asti, kunnes tänään: liikennevaloista lähtiessä auto ei jaksanut ykkösellä vetää ollenkaan vaan nyki aivan jumalattomasti, siitä vapaalle, kunnon kaasunpolkaisu ja takaisin ykköselle ja tilanne oli normaali, parin kilometrin matkalla näin tapahtui kaksi kertaa.

Tuosta purkkapatentista vielä myös sen verran, että onko muilla sellaista ongelmaa että kylmällä koneella ensimmäiset puoli kilometriä tyhjäkäynti on sen juuri ja juuri 500rpm, kunnes koneen ihan pikkuisen lämmettyä (ei tarvitse mittarin neulan edes liikahtaa) kierrokset alkavat pysyä siinä vajaassa 1000rpm:ssä mihin ne on väkisin laitettu. Meinaa usein myös sammua kylmänä käynnistäessä, mutta kun ajaa kymmenen metriä pysyy jo käynnissä niillä 500rpm:llä.
Ajattelin vaan että saattaa olla talvella aika hiljaista starttailla tuota jos ei tuosta pääse eroon tai saa sitä säädintä kunnolla toimimaan.
Saab
Antero
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1633
Liittynyt: 19 Tammi 2003, 02:00
Paikkakunta: Kangasala

Viesti Kirjoittaja Antero »

miikka555 kirjoitti: kylmällä koneella ensimmäiset puoli kilometriä tyhjäkäynti on sen juuri ja juuri 500rpm, kunnes koneen ihan pikkuisen lämmettyä (ei tarvitse mittarin neulan edes liikahtaa) kierrokset alkavat pysyä siinä vajaassa 1000rpm:ssä mihin ne on väkisin laitettu. Meinaa usein myös sammua kylmänä käynnistäessä, mutta kun ajaa kymmenen metriä pysyy jo käynnissä niillä 500rpm:llä.
Totta kai se toimii noin, kun mikään ei säädä kaasuläpän asentoa aktiivisesti. Käsiryypyllisessä kaasutinautossahan sama hoidetaan ryyppyä vetämällä, joka samalla avaa kaasuläppää.

Ei tuo nyt mikään ongelma ole. Ongelma on sen tyhjäkäyntimoottorin heijjaaminen. Kunhan motivaatio löytyy, niin pitäisi taas ruveta ihmettelemään. Nyt olisi aikaakin, kun alkoi tuo kesäloma 8)
Kuva
keltanokka
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3973
Liittynyt: 12 Touko 2003, 03:00

Viesti Kirjoittaja keltanokka »

Nyt alkanu tänkin astra nykiin kylmänä, ei nyt luulis että kesällä temppuilis. Taitaa sitte olla kyseessä tuo lisäilaluisti minullakin. Luulis että pieni paskasuus ei kesälämpimillä vaikuttais niinkään, putsasin sen edellisen kerran huhtikuun alussa...
ittekans
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 61
Liittynyt: 25 Marras 2003, 02:00

Viesti Kirjoittaja ittekans »

Mulla auto pätki välillä kylmänä ja kuumana oli satunnaisia käyntihäiriöitä. Kun ei vikavaloa poltellut, vaihdoin randomina tulpanjohdot ja puolan. Syy pätkimiseen selvisi tulpanjohtoja vaihdettaessa, kun vedin ykköspytyn johtoa irti, niin se meni poikki. Tulpanjohdot näyttivät kyllä tosi hyviltä, mutta tällä kertaa totuus oli toisenlainen. Puolan uusin varmuuden vuoksi. Kone 1.8 16V.
Avatar
D-Spark
'Senator'
'Senator'
Viestit: 314
Liittynyt: 08 Helmi 2006, 22:41
Paikkakunta: Kerava
Viesti:

Viesti Kirjoittaja D-Spark »

putsasin kaasuläppäkotelon jonka jälkeen moottorivikavalo palaa kokoajan :D

tulpanjohdot vaihdoin viikko huollon jälkeen. parans vielä vähän tyhjäkäyntiä.
Antero
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1633
Liittynyt: 19 Tammi 2003, 02:00
Paikkakunta: Kangasala

Viesti Kirjoittaja Antero »

Nyt rupeaa olemaan kaikki kokeiltu. Avattiin se pieni huohotusreikä imusarjasta, joka olikin muurautunut täysin umpeen. Toimenpiteellä ei taas kerran ollut minkäänlaista vaikutusta käyntiin... Edelleen tyhjäkäynti humppaa ja ajossa nykii. Nyt ei voi muuta sanoa kuin VITTU SAATANA PERKELE!!! Anteeksi, oli pakko...

Pitää hakea ehjä ECU lainaan ja testata sillä. Josko se olisi jostakin ottanut siipeensä.

Pari videota kierrosten heilumisesta:

http://www.kotiposti.net/luumu/kuvat/an ... mppaus.3gp

http://www.kotiposti.net/luumu/kuvat/an ... ppaus1.3gp

Videot on otettu Nuukia kännyllä, joten selain ei välttämättä tue suoraan. QuickTime osaa näyttää ainakin.
Kuva
Avatar
Jartsa
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 5496
Liittynyt: 09 Kesä 2002, 03:00
Paikkakunta: Alavus

Viesti Kirjoittaja Jartsa »

kokeile nyt vielä ruuvata se EGR-venttiili kiinni...
Insignia 2.0 Turbo Sport OPC Line, Mokka 1.4 Turbo Cosmo & Vectra GTS
EX Vectra C 2.0T Sport Biopower & Manta -70 yms...
miikka555
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 84
Liittynyt: 27 Maalis 2006, 10:42
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja miikka555 »

Jartsa kirjoitti:kokeile nyt vielä ruuvata se EGR-venttiili kiinni...
Eihän näissä (c18xe) ole.. Vai?!?
Saab
Avatar
Enochian
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 6208
Liittynyt: 18 Kesä 2002, 03:00
Paikkakunta: Pöpilä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Enochian »

Ei ainakaan pitäisi olla.
Antero
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1633
Liittynyt: 19 Tammi 2003, 02:00
Paikkakunta: Kangasala

Viesti Kirjoittaja Antero »

Jartsa kirjoitti:kokeile nyt vielä ruuvata se EGR-venttiili kiinni...
Antero kirjoitti:Auto on siis Astra F '93 - '94 ja moottori C18XE. Moottorissa ei ole EGR:ää, eikä pakosarjan lisäilmapumppua.
Eipä ole turhia saastelaitteita, kun ei ole ecotec:ään...
Kuva
Vastaa Viestiin