Löytyykö mistään tälläistä laakeria...

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
Avatar
Kaitzu
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 4005
Liittynyt: 14 Elo 2002, 03:00
Paikkakunta: Rovaniemi

Löytyykö mistään tälläistä laakeria...

Viesti Kirjoittaja Kaitzu »

....eli etupyöränlaakeriksi pitäisi löytää aikalailla koko luokkaa seuraava:
64-68mm ulkohalkaisija, sisähalkaisija 39mm ja laakerin leveys 37mm.
Mitä lähempänä ulkohalkaisija tuota 64mm niin sitä parempi.

Paljonko muuten Astra F:n etupyöränlaakerin (66mm) sisähalkaisija on??
Jossain oli että se olisi 39mm mutta onko se tuo vai sitten 34mm???
[*] www.alustasarja.fi [*]
[*] www.fabix.fi [*][/b]
Avatar
Kaitzu
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 4005
Liittynyt: 14 Elo 2002, 03:00
Paikkakunta: Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Kaitzu »

Ei kannata ehdottaa että mene SKF jälleenmyyjälle ja eikun etsimään...ei oo kovin simppeli juttu käydä läpi laakerilistoja..

Kerrotaan nyt vähän lisää tietoja niin jos se helpottaisi myöskin tiedon saantia.
Laakeri tulisi A-Corsaan jotta sinne saadaan isompi napa, 72mm laakeri olis tietenki mutta riittääkö työstövara??? (Ei ole Corsaa mistä mittailla)
Ainakin yksi käypänen laakeri on olemassa mutta kertokaahan te mitä käyttäisitte.
Ja koska aika on näyttänyt että tämä on salatiedettä Corsan osalta niin privanakin voi ehdotuksia tehdä :lol:
[*] www.alustasarja.fi [*]
[*] www.fabix.fi [*][/b]
Avatar
TJT
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 21201
Liittynyt: 16 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja TJT »

Kannattaa soittaa ihan johonkin asiantuntevaan laakerifirmaan,niin löytävät kyllä äkkiä sopivan.

Jos sulla on jo yksi sopiva laakeri,niin lunttaappa siitä kyljestä millaisia merkintöjä siinä on.
Joissain laakereissa(esim skeitti/rullaluistinlaakereissa) on sama tyyppinumero valmistajasta riippumatta.
Avatar
Kaitzu
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 4005
Liittynyt: 14 Elo 2002, 03:00
Paikkakunta: Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Kaitzu »

TJT kirjoitti:Kannattaa soittaa ihan johonkin asiantuntevaan laakerifirmaan,niin löytävät kyllä äkkiä sopivan.
Olisikin noin helppoa. Jos olisi noin helppo nakki niin sopiva laakeri olis jo löytyny.
TJT kirjoitti: Jos sulla on jo yksi sopiva laakeri,niin lunttaappa siitä kyljestä millaisia merkintöjä siinä on.
Joissain laakereissa(esim skeitti/rullaluistinlaakereissa) on sama tyyppinumero valmistajasta riippumatta.
Ei ole "sopivaa" laakeria vielä, tai yksi on mutta joutuu työstämään aikalailla että laakeri mahtuu.

Foorumillakin pyörii ilmeisesti useampi Corsa ihminen joilla isot navat autossa mutta ihmetouhua kun ei missään aikaisemmissa viestiketjuissa ole tullut ilmi että millä laakerilla/konstilla tuo iso napa on Corsaan saatu.
[*] www.alustasarja.fi [*]
[*] www.fabix.fi [*][/b]
Avatar
Temezz
'Senator'
'Senator'
Viestit: 410
Liittynyt: 21 Marras 2003, 02:00
Paikkakunta: Lahti City

Viesti Kirjoittaja Temezz »

On kyllä aika "haastavat" nuo mitat, etenkin akselihalkaisija 39mm tuntuu olevan todella harvinainen, eikä 64mm ulkohalkaisijakaan tunnu kovin yleiseltä, 37mm leveys 39mm akselille tuntuu myös hieman hankalalta, MUTTA ainahan voit tehdä pikku sovitinpalan jollain sorvilla...eli holkin joka menee 39mm akselin ympärille ja sitten siihen päälle esim. 45mm-sisähalkaisijalla olevia laakereita 2kpl. Esim. semmonen ku SKF 61909-2Z on 45/68/12 mitoiltaan ja yksirivinen kuulalaakeri kahdella tiivistyslevyllä. Tosin pyöränlaakerilta varmaan vaaditaan hyvää momentin kestoa eli voipi olla, että joku neula-laakeri saattas olla paras...?:)

Tuolta voit kokeilla hakea --> http://www.consbrgs.com/index2.html ja sieltä search vasemmasta laidasta, saat syöttää suoraan haluamasi mitat ja löytyy aikalailla kaikki valmistajat tältä planeetalta, mutta ainakin INA:n, FAG:n ja SKF:n laakereita saa satavarmasti myös helposti suomesta.
Vectra C 1.8 Comfort STW -04
-Ex. Omega B 2.5TD STW -95
-Ex. Vectra A 2.0 aut -90
-Ex. Ascona C 1.3s -85
Vastaa Viestiin