Omega B 2.5TD:n flekti kysymys.

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Avatar
tamariini
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 24
Liittynyt: 29 Tammi 2006, 20:28

Omega B 2.5TD:n flekti kysymys.

Viesti Kirjoittaja tamariini »

Moi.

Flekti huutaa heti käynnistyksestä lähtien taukoamatta. Siis se julmetun iso potkuri siinä vesipumpun päässä, ei ne sähköiset.

Kiihdyttäessä pitää melkoista huminaa ja luulisi vastustavan menoa melkoisesti. Kuuluuko sen näin tehdä? Omassa se on tehnyt sitä kokoajan, tosin välillä tuo potkuri oli pois kokonaan ja ehdin asian jo unohtaa.

Koneen ollessa sammuksissa ropellia saa kyllä käsin pyöritettyä mutta melko jähmeästi. Eikö sen kylmänä pitäisi pyöriä hyvinkin nöyrästi?

Visko mennyt rikki?
-Omega B 2.5TD '96-
Avatar
Temezz
'Senator'
'Senator'
Viestit: 410
Liittynyt: 21 Marras 2003, 02:00
Paikkakunta: Lahti City

Viesti Kirjoittaja Temezz »

Mullakin se humisee näin kesäisin heti startista, mutta loppuu kyllä aina jonkin ajan kuluttua...ja joskus sitten jos esim. motarilla lämmöt nousee 93-asteen tienoille ni sit alkaa humisee ja lämmöt putoaa ihan silmissä...eli ainakin sillä on hirmuinen teho jäähdytyksen suhteen. En sitten tiedä, että miten se saa "tiedon" koneen lämmöstä kun ei kuitenkaan ole mikään sähköflekti.

Välillä kun tossa kylällä tulee vastaan biimereitä samalla pannulla ni myös niissä kuulee selvästi ton voimakkaan huminan...eli kait se siis asiaan kuuluu, mut en kyllä tiedä, että pitäskö sen pyöriminen olla jotenkin koneen tietystä lämmöstä riippuvainen.
Vectra C 1.8 Comfort STW -04
-Ex. Omega B 2.5TD STW -95
-Ex. Vectra A 2.0 aut -90
-Ex. Ascona C 1.3s -85
Avatar
JiiPee
OCF Member 2022
OCF Member 2022
Viestit: 3554
Liittynyt: 02 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Seinäjoki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja JiiPee »

Mulla toi visko on jähmeä myös kylmänä ja lämmetessään jähmenee ennestään. Se ei mistään oikestaan tietoa saakaan vaan sisässä on jotain silikoonipohjaista? ainetta joka lämmetessään muuttuu jähmeämmäksi.
Viisaammat kertokoot lisää -(z)-

Lämmöt mullakin pyörii tuolla 92-95 asteen tienoilla. Tiedä sitten missä lämmöt menee kun oikein vedättää, täytyis ensin sisäänajaa toi uusi kone ja isompi ahdin.

JiiPee
Vastaa Viestiin