Corsan/Astran moottorien erot

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Avatar
Jiial
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 29
Liittynyt: 01 Elo 2006, 12:02
Paikkakunta: Kauhajoki

Corsan/Astran moottorien erot

Viesti Kirjoittaja Jiial »

Mitä eroa on A-mallin GSI Corsan 1,6-moottorilla ja Astran 8-venttiilisellä 1,6-moottorilla. Onko esim iskussa/porauksessa eroja 8-venttiilisten 1,6-moottorien välillä.
Avatar
Tuomas
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 12704
Liittynyt: 13 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Tuomas »

Noita Astran ja Corsan 1,6-litraisia on neljä eri mallia, eli sikäli olisi hyvä tarkentaa vähän :)

Kaikissa alakerran mitat on samat. Ainoastaan puristussuhteessa on eroja: C16NZ 9,2:1 (muistaakseni), E16SE 10:1, C16SEI 10:1 (luulisin) C16SE 9,8:1 (Haynesin mukaan).

Kansia on tietääkseni kaksi erilaista, C16NZ:ssa on astmainen ja tukkoinen kansi, muissa mainituissa tietääkseni on kaikissa vastaavat, hyvillä kanavilla olevat kannet.

Ruiskuja on neljää erilaista. C16NZ: Multec 1-pisteruisku, C16SE: Multec monipisteruisku, C16SEI: Motronic, E16SE: joku Jetronic-versio, enpä muista tarkemmin.

E16SE ja C16SEI-koneita on saanut vain Corsaan, C16NZ ja C16SE-koneita molempiin.
Alfa 75 3.0 V6 America
"For those who enjoy the pleasure of driving over the practicalities of mere transportation" (Motorweek)
Alfa 156 JTS
Vectra B
Avatar
kurttu
'Senator'
'Senator'
Viestit: 753
Liittynyt: 20 Helmi 2006, 10:18
Paikkakunta: Jollimäki

Viesti Kirjoittaja kurttu »

Ja sit on vielä f-Astrassa C16SZ ja faceliftissä vastaavasti X16SZR, jotka on 1.6-litrasia ja 8-venttiilisiä. Unohtamattakaan Astran 1.6 8-V (16NV?) kaasutinmallia, jota ei kylläkään kai ole tuotu Suomeen.

Täytyy kyllä ihmetellä että onko nähty oikein vaivaa, että noi 1.ruiskut on saatu niin astmaisiksi. Onhan ne sitkeitä ja suht taloudellisia, mutta eikö ne monipisteruiskutkin ole?
kurttu
Avatar
Tuomas
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 12704
Liittynyt: 13 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Tuomas »

Onhan niitä juu jokunen lisääkin, ei tullut nuo hiukan uudemmat versiot mieleen. Kaasutinkoneita kun ei Suomessa ole myyty niin en siksi niitä maininnut.

Enpä tiedä miksi on yksipisteruiskut niin nuhasia. Niillä on kai vähän korvattu vanhempia, korkeaviritteisempiä mutta pienempiä kaasutinkoneita, ja ajatus lienee ollut että tehoa on ehkä saman verran mutta vääntöä enemmän, esimerkiksi 12SB 55 hv -> C14NZ 60 hv, 13S 75 hv -> C16NZ 75 hv, mutta vääntöä on sitten enemmän kuin vanhemmissa, eli käytännössä ovat suorituskykyisempiä.
Alfa 75 3.0 V6 America
"For those who enjoy the pleasure of driving over the practicalities of mere transportation" (Motorweek)
Alfa 156 JTS
Vectra B
Vastaa Viestiin