pasi1987 kirjoitti:Mitä ootte mieltä noista SPL Dynamicsin tuotteista? Nuo kaiuttimet myös näyttävät mielestäni hienoilta
Ei mitään kokemusta noista uusista sarjoista, vanhoissa haukuttiin diskantteja(?), syytä tosin en enää muista.. Ja ennenkuin jotkut taas ehtivät suosittelemaan jotain triplasti kalliimpia kolmitiesettejä, niin eiköhän noitakin jossain pääse kuuntelemaan? Oma korva se parhaiten kertoo mistä tykkää, eikä mikään kultakorvahifisti (tai sellainen joka luulee omaavansa lähes absoluuttisen sävelkorvan, mutta jolle hinta vaikuttaa kertovan "laadun")
EDIT: PRO-sarjan subeista ei kyllä paljon valituksia ole näkynyt, mutta kysyttiin ja vastasin erillissarjoista..
Toihan saattas itseasiassa olla aika hyvä basson puolesta, kun siinä olisi periaatteessa kaksi midbassoa. Ainut mikä saattaa olla heikompi on keskiääni. Korkeista en osaa sanoa, kun en ole koskaan kuunnellut SPL:n erillissarjaa, mutta noihin kyllä voi vaikuttaa aika paljon kun säätää kunnolla.
Tosin laittamalla satkun lisää saisit tuon hertsin HSK163 sarjan. Se on tosi kova setti ja soitaa kauniisti läpi alueen. Toi keskiäänen taajuus on melko sopivasti juuri lauluäänen kohdalla. Bassoa siitä ei kyllä varmaan lähde yhtäpaljon, kun midien halkaisia on 1.5 tuumaa pienempi ja niitä olisi vain yks per puoli...
Kaveri osti juuri tollasen 4" SD-2-teisarjan ja 6,5" bassot sen jatkoksi. Katsotaan koska saadaan kamppeet asennettua, ovipahvien silppuaminen ja modausyritykset on jo aloitettu
Maksoiko noi jotain 130€ yhteensä.. Toinen kaveri osti "jonkun hifitalon" 3-tiesarjan missä oli Seasin disset, Audaxin keskiäänet ja jotkut ihan fiksut bassotkin, 210€ suotimineen kaikkineen. Muutama vuosi takaperinhän "kaikilla" hifisteillä oli tollanen setti
ruma ascona | mätä volvo | luotettava susuki
00:43 < ShaquaR_> CIH nostaa aina kankea
19:42 <@Keme> nähdä CIH ja kuolla
Eihän tuo pahan hintanen olisi tuo Hertzinkään sarja. Ja siinä olisi "oikea" keskiääni Kaikista helpoinhan olisi kun laittaisin vain Peerlessin 6,5" erillissarjan (nyt tuolla GL:n takakaiuttimina) eteen, kun käy melkein suoraan veccuun. Mutta mieluummin 3-tie.
Onko kellään tietoa, paljon tulee postimaksuja kun tilaa powersetiltä?
Onko nuo hertzin kuinka laadukkaita? En ole ikinä ollut tekemisissä tuon merkin kanssa
Itellä on tuo hertzin sarja B-vectran etupäänä ja voin kyllä kehua laatua. Kunhan vaan vahvistimesta irtoo reilusti yli 100Wrms per kanava, niin en usko että tulet pettymään.
Itellä tuon HSK163 vahvina on SPL Dynamicsin S-4002 joka pukkaa 200Wrms per kanava. Näitten kaverina on sitten JL-audion 10W6 ja sitäkin ohjataan S-4002:sella joka antaa monona 600Wrms tehoa. Kun laitoin tolle herzille tuon isomman vahvistimen, niin se äänen laatu parani sen verta, että kuuluu todella selkeästi myös pienillä voimakkuuksilla. Edellisellä vahvilla sitä volaa sai olla aina hieman enemmän, ennen kuin äänestä pääsi nauttimaan.
No mulla on joku Magnatin 4-kanavainen. Vissii 4x70Wrms?! Ja sitten on subbarille (Zachry BX-T12) JBL:n GTS600. Vähän on vaa hankalaa toi JBL:n säätäminen, ku siinä jakotaajuuksia säädetään sellasten vastussarjojen kanssa. Magnatissa on sentään kierrettävät säätimet.
Ite ostin 3-tie S-Dynamicsin erkkasarjan. Maksoin n.120e (tinkattu) ..Hirvox, tammisto. Diskantit meni heittämällä ja tosi nätisti kiinni, kunhan katko vaan pahvin takaa ne orkkisdiskantin pidikkeet pihdeil. 4" miditkin meni orkkipaikoille (Kajarin taakse laitoin vaan keskikovaa pehmustemuovia korokkeeksi)...6.5" meni sitten bilteman korokepaloilla nätisti myös. Soi mielestäni hyvin...vaikka tuntuu moni diskanttia haukkuvankin..? Noh, jokainen tavallaan ja meinaan myös seuraavaan autoon S-Dynamicsit hommata
janir82 kirjoitti:Ite ostin 3-tie S-Dynamicsin erkkasarjan. Maksoin n.120e (tinkattu) ..Hirvox, tammisto. Diskantit meni heittämällä ja tosi nätisti kiinni, kunhan katko vaan pahvin takaa ne orkkisdiskantin pidikkeet pihdeil. 4" miditkin meni orkkipaikoille (Kajarin taakse laitoin vaan keskikovaa pehmustemuovia korokkeeksi)...6.5" meni sitten bilteman korokepaloilla nätisti myös. Soi mielestäni hyvin...vaikka tuntuu moni diskanttia haukkuvankin..? Noh, jokainen tavallaan ja meinaan myös seuraavaan autoon S-Dynamicsit hommata
Mikä auto? Ei varmaankaa A Veccu? Ku eihän vecussa ole vakiona edessä ku diskantit ja midit?
A -veccuun menee ainakin vanhemman sarjan SPL:n diskantit suoraan paikalleen.
Ite en ainakaan koske ko. merkin kaiuttimiin pitkällä tikullakaan. Moni niistä kuunnellut, ja yhdestäkään en pitänyt. Toiset tykkää, itse en.
Opel Monza 2.2E -86
Opel Kadett C 4D Sedan -79
Opel Astra 1.9 CDTi Wagon OPC Line AT6 -07
Opel Vectra 2.0 Turbo STW -05
Ihan pelkän merkin perusteellakaan ei kannata kauppaan rynnätä. Toki ovat parempia kuin esim. mainittu SPL, mutta vaikkapa DLS:n B6:n diskanttikaan ei mikään erikoinen ole.
Opel Monza 2.2E -86
Opel Kadett C 4D Sedan -79
Opel Astra 1.9 CDTi Wagon OPC Line AT6 -07
Opel Vectra 2.0 Turbo STW -05