Onko kenelläkään ehdottaa hyviä H4 - polttimoita näin syyspimeiden kunniaksi?
Lisävaloja autoon ei tule, eli jos kokeilis hyvillä polttimoilla paikata asiaa.
Mielessä pyörinyt noi Philipsin GT150... Kalliit ainakin on..
Opel Monza 2.2E -86
Opel Kadett C 4D Sedan -79
Opel Astra 1.9 CDTi Wagon OPC Line AT6 -07
Opel Vectra 2.0 Turbo STW -05
Jos oikein käsitin, niin nuo "tuning" philipsit on jotkut über kirkkaat polttimot..
Muutamassa autossa nähnyt jotain h*lvetin kirkkaita polttimoita.. Mitähän lienee, ja mitenhän lienee valokuvion laita. Ainakin Bilteman 100 wattisissa valokuvio näytti ihan mihin sattuu..
Opel Monza 2.2E -86
Opel Kadett C 4D Sedan -79
Opel Astra 1.9 CDTi Wagon OPC Line AT6 -07
Opel Vectra 2.0 Turbo STW -05
Viimeeksi kokeilin General Electricin Megalight +30% -polttimoita.
Tuli huomattavasti lisää valotehoa ja erittäin edulliseen hintaan (motonetissä näköjään 4,40e/kpl).
ChiEf kirjoitti:Ainakin Bilteman 100 wattisissa valokuvio näytti ihan mihin sattuu..
Ja vastaantulijat huomautti mulle että pistäs poika pienemmälle, ajoin lyhyet päällä. Mutta pimeessä oli TODELLA hyvät. Ainoo vaan että umpiot suli kun oli paikallaan vähän aikaa. Viima sen verran jäähdytti niitä. Nyt on kans noi vision plus kynttilät. Ne on hyvät.
-Kahta en vaihda...toinen on sukka ja toinen on toinen sukka... www.samatsukat.fi
Kehottaisin lamppujen/polttimoiden vaihdon yhteydessä mittaamaan jännitehäviöt. Ja mikäli niitä löytyy niin erittäin pienillä investoinneilla pystyy valotehoa nostamaan huomattavasti. http://www.opelclubfinland.fi/forum/vie ... highlight=
Itellä tosiaan Omegassa Philipsin jotain 14.90€/pkt (2kpl/pkt) maksaneet, paljon paremmat ku muut hyllystä löytyneet. Kauheaa vain se paketti missä tulee, sellaset muovikikkareet pitäny tehä että saa tuikkujen hintaa nostettua..
tuohon oli edellinen omistaja näköjään laittanu ne simoni racingin polttimot, herran jumala minkä hintaiset ku kyselin.. näkihän niillä.. nyt on osramin cool bluet ja eteen päin näkee.
Opel Vectra B2 farkku 2.5 V6 24v -00 ja Opel Vectra 1.6i 16v -00
Eli nyt tuli keulille osramin Cool Bluet.. 4000 kelviniä luvataan värilämpötilaksi... Huomattavasti vakio H4:sta kirkkaammat.. Kattellan kui kestää, ei raaski joka viikko vaihtaa.
Opel Monza 2.2E -86
Opel Kadett C 4D Sedan -79
Opel Astra 1.9 CDTi Wagon OPC Line AT6 -07
Opel Vectra 2.0 Turbo STW -05