Tänään alkoi ihmeellisyydet. Ajaessa syttyi laturin merkkivalo palamaan. Kävin kaupassa ja lähdin kotia kohti, nyt valo alkoi vilkkua tasaiseen tahtiin, mutta kun painoi jarrua, valo ei vilkkunut vaan paloi normaalisti, myöskin nopeus vaikutti asiaan, mitä nopeampi auton vauhti sitä hitaammin valo vilkkui. Seuraava reissu ja valo palaa taas jatkuvana eikä reagoi mihinkään.
Eikä se vielä siihen lopu, myös airbag/turvavyö/mikälie-valo palaa satunnaisesti, välillä pidempään ja välillä ei niin pitkään. Olisko mitään vinkkejä mistä vikaa kannattaisi huomenna lähteä etsimään? Vai poltanko koko paskan?
Auto siis allekirjoituksen auto.
Astra F sähköhäröt
Astra F sähköhäröt
Saab
Mittailin tuossa noita jännitteitä ja vajaata 15 volttia antaa kun kaikki laitteet on kiinni. Valot, pitkät, popit ja puhallin nelosella antaa noin voltin vähemmän. Välkkyminen on muuttunut enemmän satunnaiseksi, eli loppuu mm. kovemmilla kierroksilla. Airbagi valo palaa edelleen satunnaisesti.
Saab

