DTI ilmamassamittarin oireilu?

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Valkman
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 36
Liittynyt: 04 Helmi 2006, 15:22
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Valkman »

Yksi mikä ainakin kannattaa tarkistaa noin paljon ajetussa on ainakin imusarjan puhtaus. Se EGR meinaan sotkee kaikki kanavat umpeen. Osvittaa saat, kun katsot imusarjaan imusarjan sekä välijäähdyttimen välisestä putkesta.
rgs1
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2387
Liittynyt: 08 Syys 2002, 03:00
Paikkakunta: Siilinjärvi

Viesti Kirjoittaja rgs1 »

Kyllä se on juurikin se ilmamassamittari, joka soutamisen aiheuttaa. Minulla ainakin kesti aika kauan ennen kuin kuukahti tasaisen vetämättömäksi, mutta... muistaakseni, casino kirjoitit joskus, että autoa ei viedä korjaamolle ihan ensihätään... tai tuon suuntaista. Tässä on nyt tilaisuutesi... http://www.opelclubfinland.fi/forum/vie ... 8&start=30 sivulla 3 pästään asiaan. Eli ota se torxeilla ruuvattu massamittarin varsinainen mittapää esille (runkoputki saa olla paikoillaan) ja sen kärjessä on "peräseinästään umpinainen kammio", jonka päällä on nuolenkärki. Siihen nuolenkärjen alapuolelle poraa varovasti ~3 mm:n reikä (tein tuolloin 5mm:n, mutta aloita pienemmällä, jottei rupea savuttamaan hulluna, kun niinkin saattaa näemmä käydä) Reikä tulee siis sen mittaelimen turbon puoleiseen laitaan.

Korjasin kirjoitusvirheen ja lisään, että minulla polttoaineen kulutus oli pienimmillään tuolla poratulla mittarilla. Koskaan muulloin en ole päässyt yli tuhatta kilometiä ennen tankkivalon syttymistä :D
astraali 1.8 16v sport
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 273
Liittynyt: 25 Tammi 2005, 02:00
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja astraali 1.8 16v sport »

ittelläkintuntuu et alkaa tos 3500rpm hyytyy toi meno! eli siel vois olla toi ilmamäärän mittari kaput! jostai ku sais uuden kokeeks ettei tarttis turhaa uutta ostaa jos se ei sit vaikutakkaa mitenkää menoo! tai sit pitää poraa toi reikä ja kuulostella mitä tapahtu :wink:
Omega 2.5 dt -00 caravan
Vastaa Viestiin