dtl moottorin öljyvuodot ja öljyn kulutus?
dtl moottorin öljyvuodot ja öljyn kulutus?
Itselläni on vm -98 g astra dtl koneella jolla ajettu 307 tkm. Olen ruvennu suraamaan öljyn kulutusta ja se on mielestäni lissääntynyt aika paljon. En oikein uskois että se kone ois niin loppu että se kuluttaisin niin paljon? Silmään on pistänyt vuoto siinä syöttöpumpun päällä, Josta se valuu ja ryönää koko moottorin etupuolen ja öljy pohajan. Miltei tiputtaa jo alleen! Mistä hitosta se kirnuaa sen öljyn siihen. Mitä pitää vaihtaa jotta se loppuu? Kokemuksia??
Kyllä minullakin röhvää aikalailla koneen etupuolelle ja ruiskutuspumpun päälle. En tiedä mistä öljy tulee. En minäkään epäilisi venttiilikoppaa, näyttää "melkein kuivalta" ja tiivistekin kaiketi vaihdettiin vuosi sitten. Röhväsi ennenkin...imukotelon tiivisteitä epäilen eniten, kun siellä nyt on mitä on "tiivisteenä", tosin ihan oikeassa dieselkorjaamossa asennettuna. EGR -venttiilin painekellossa on kyllä jonkinlainen paineentasaus(?)reikä ahtoputken päällä, mutta ei siitä osaa kuvitella noin massiivista vuotoa tulevan (ei tuokaan ihan kuiva ole...) 391 tuhatta ajettu dth.
Sanoisin, että litra kymppitonnille riittää, kun en pidä ylämerkissä. Vaihdan kympissä, kun mielestäni öljynkulutus alkoi kiihtyä pidemmällä vaihtovälillä. Jotenkin se öljynkulutuksessa havaittava EGR:n kautta vuotaminen ei minulla ylitä uskottavuuskynnystä, kun moottoriöljy ei asu siellä painekellossa eikä sitä pitäisi olla imukotelon sisälläkään ihan tolkuttomasti...luutavasti sen öljysumun pitäisi nousta EGR -venttiililautasen vartta pitkin sinne painekelloon ja sitten siitä reiästä ulos. Minulla ei ainakaan öljytippa roiku EGR:n kyljessä ajon jälkeen.

