Jarrupalojen vaihto omega b:hen

Auton alustaan liittyvä keskustelu.
Renkaat, vanteet, madaltaminen, jarrut, jne...
Omega 2.5td -97
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 29
Liittynyt: 22 Huhti 2006, 10:34

Jarrupalojen vaihto omega b:hen

Viesti Kirjoittaja Omega 2.5td -97 »

Onnistuuko tavalliselta matti meikäläiseltä omega b:n takajarrupalojen vaihto. Onko jotakin erityistä mitä täytyy tietää ennenku alottaa ks. homman? Samoin käsijarru pitäs kiristää, kuinka onnistuu?
kiitos
Avatar
jopi
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1495
Liittynyt: 10 Maalis 2004, 02:00
Paikkakunta: Miami, FL

Viesti Kirjoittaja jopi »

ei ole mitään erikoista.

1. vanne irti
2. satulasta kohdistin rauta irti (ohkaisella piikillä ja vasaralla naputtelet ne kaksi tappia jotka pitävät sitä x muotoista peltipalaa paikoillaan).
3. voimalla männät kasaan
4. nostat vanhat palat pois ja uudet tilalle ja samalla kannattaa vaihtaa uudet asennusraudat

Käsijarru säädetään siitä yhdestä ylimääräisestä reiästä joka on siinä levyssä. Säätö ruuvi sijaitsee melkein keskellä ylhäällä ja nyt en kyllä muista että mihin suuntaan siä pitää meisselin päällä kääntää että kiristyy.

Olisko ollut kuskin puolella ylhäältä alaspäin ja apparin toisin päin
"Tykkään dokaa Visalla ja liikkuu iteäni isompien naisten kanssa."
Avatar
mikkis
OCF Member 2016
Viestit: 1438
Liittynyt: 04 Maalis 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja mikkis »

Juuri näin. Itse tein ko. operaation toissaviikolla.

Omegan palojen vaihto taakse yksi helpoimmista huoltotoimenpiteistä. Eniten aikaa taitaa mennä renkaan irroittamiseen ja takaisin laittoon :lol:
Opel Manta B R6 "i300"
Opel Manta B 2.4 "i400"
Omega 2.5td -97
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 29
Liittynyt: 22 Huhti 2006, 10:34

kiitos

Viesti Kirjoittaja Omega 2.5td -97 »

Kiitos ohjeista :)
antipi
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 58
Liittynyt: 26 Marras 2005, 22:26
Paikkakunta: Hki

Viesti Kirjoittaja antipi »

Eipä lähteny ne kaks tappia mihinkään suuntaan liikkumaan siitä. Naputtelin puolelta ja toiselta mutta ei. Sisään päinhän ne ilmeisestikin ois pitäny lähtee mutta jumissa kun sanonko mikä. Varmaan poraamalla täytyy ottaa.
ouppelixi
'Senator'
'Senator'
Viestit: 452
Liittynyt: 13 Marras 2003, 02:00
Paikkakunta: liperi

Viesti Kirjoittaja ouppelixi »

antipi kirjoitti:Eipä lähteny ne kaks tappia mihinkään suuntaan liikkumaan siitä. Naputtelin puolelta ja toiselta mutta ei. Sisään päinhän ne ilmeisestikin ois pitäny lähtee mutta jumissa kun sanonko mikä. Varmaan poraamalla täytyy ottaa.
En kyllä porais., ruosteen irroitinta lyöntitappia ja vasaraa. Siinä lääkkeet ja sisään päin ne todellakin lähtevät, tahtovat vaan ruostua/hapettua tiukkaan kiinni. Ei taidolla vaan voimalla :wink:
antipi
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 58
Liittynyt: 26 Marras 2005, 22:26
Paikkakunta: Hki

Viesti Kirjoittaja antipi »

No näillä eväillähän noita yriteltiin irrotella vaan kun ei. Vien pajalle. Ottaavatpahan millä tahansa. :)
Vastaa Viestiin