B Senator --> Manuaaliksi ? Ja 3000 Omegasta. (Viat ?)

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Avatar
-Vonjake-
'Agila'
Viestit: 9
Liittynyt: 27 Joulu 2006, 12:02
Paikkakunta: Savo

B Senator --> Manuaaliksi ? Ja 3000 Omegasta. (Viat ?)

Viesti Kirjoittaja -Vonjake- »

Moro.

Ajatelmissa olisi hommata 3000 Omega tai B Senator. Käykö manuaali lootat miten ristiin ? Käykö esim. 2.0litrasen laatikko Senatorin sydämen jatkeeksi ? Tässä siis kyselyä, että minkä moottorin manuaali laatikon saa helpoimmalla työllä 3.0litrasen jatkeeksi. Lähinnä sillä, kun Senaattoreita ei taida hirveemmin olla manuaaleina?

Mitä kannattaa huomioida B Sentoreissa, ja A Omegoissa ? Jotain muuta siis kuin ruoste, onko tekniikat kestävät yms. ?





ps. Haulla jotain löytyi, mutta ei oikein tarpeeksi, voi laittaa linkkejä. :wink:
Avatar
Enochian
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 6208
Liittynyt: 18 Kesä 2002, 03:00
Paikkakunta: Pöpilä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Enochian »

Nettiautossahan on nytkin myynnissä B Senator manuaalivaihteistolla huimaan 1150€ hintaan...
Avatar
repsa
'Senator'
'Senator'
Viestit: 959
Liittynyt: 04 Maalis 2002, 02:00
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Viesti Kirjoittaja repsa »

kombinaatio 2.0 aski 3.0 koneen jatkeeksi ei käy.

taasen 2.4, 2.6, 3.0 (12v/24V) toki käy.

samaten käy jostain muustakin takaveto-cih-lätkyttimestä.. ainoa tietysti että joudut myös vp:n ja asetelman hankkimaan, automaatistahan ei se pelkkä vetolevy oikein riitä.

tyyppipaikkoina on molemmissa pommeissa taka-apurungin etummaisten koripuslien meneminen, paukuttaa kun koittaa suditella.

ovet on kanssa rapeeta joskus.

ohjausakselistossakin voi olla väljää.
bmw e70 3.0d 300/700
jetta mk6 1.2tsi 140/220
pekuGM
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1968
Liittynyt: 27 Marras 2002, 02:00
Paikkakunta: Salo/Pertteli
Viesti:

Viesti Kirjoittaja pekuGM »

Ei käy 2 litrasen pitää olla kutos koneesta ja siinäkin tulee ongelmia onko neste vai vaijeri kytkin.
3.0 12v vaijerilla. 2.6 12v ja 3.0 24v nestekytkin. Ja onhan siinä muutakin vaihdettavaa polkimet, keskikonsoli ainakin. Onkohan kardaanikin erillainen.
BMW X5
Avatar
-Vonjake-
'Agila'
Viestit: 9
Liittynyt: 27 Joulu 2006, 12:02
Paikkakunta: Savo

Viesti Kirjoittaja -Vonjake- »

pekuGM kirjoitti:Ei käy 2 litrasen pitää olla kutos koneesta ja siinäkin tulee ongelmia onko neste vai vaijeri kytkin.
3.0 12v vaijerilla. 2.6 12v ja 3.0 24v nestekytkin. Ja onhan siinä muutakin vaihdettavaa polkimet, keskikonsoli ainakin. Onkohan kardaanikin erillainen.
Tätä kokoluokkaa minä lähinnä tuossa mietinkin. Tuon nestekytkimen kanssa ei pitäis olla ongelmia, kyllähän ne saa rakenneltua. Mitenhän lie esim. vakionopeudensäätimen kanssa, ja mittaristo, kun digitaalinen. Onko niissä häikkää, ja luulis vaikuttavan lootan vaihtoonkin.

Niin ja tottahan toki joutuu paineasetelman ja vauhtipyörän hankkimaan, eihän noi kalliita oo jos vaikka kokonaisen romun jostain ostaa sitten jos on tarve. Taitaa aika pitkälle sopia osia keskenään.

Ei tullu kateltua Sentaattoreita sitten kuin 1500€---> Pitääpä katsella sitten noita halvempiakin :wink:
P. Lanttola
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3696
Liittynyt: 06 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Alavus
Viesti:

Viesti Kirjoittaja P. Lanttola »

Kardaanin etupätkä on muistaakseni automaatissa eri.

Sopiva laatikko löytyy myös diesel-malleista (2.3).

Mittaristoon jää palamaan pieni F joka tarkoittaa vikaa, kun automaatin vaihteennäyttö ei saa enää tietoa mutta muuten digimittari kyllä pelaa ihan hyvin.

Vakionopeudensäädinkin toimii, mutta kytkinpolkimelle on syytä lisätä katkaisija.
Omega 3.0 Sport -00 "irmscher", Omega 3.0 Sport -99 "irmscher", Omega "3.0 DTI" -02, Omega 2.5 TD -00, Omega MV6 -98, Omega 3000 -87, Omega 3000 24v -91
Avatar
-WW-
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3628
Liittynyt: 14 Tammi 2004, 02:00
Paikkakunta: Pirkkala-Mánse

Viesti Kirjoittaja -WW- »

-Vonjake- kirjoitti:
Ei tullu kateltua Sentaattoreita sitten kuin 1500€---> Pitääpä katsella sitten noita halvempiakin :wink:
Voin kertoa ihan kokemuksesta sen halvimman kunnon, aivan susi. Ei oma, mutta kaverilla tuo alkukesästä oli.. :lol: Aivan hirveä kapistus, en suosittele kenellekkään :-?
- Rusko Motorsport -
Ampera - Range Rover Sport - Audi A5 - Vectra 2.8T - Omega XEV Turbo - Monza M50
Napadynotys, säädöt ja vaikka turbotuksetkin Tampereella, kysy!

mm. Maxxecu/SPTronics/Ecumaster/Tunerstudio
Vastaa Viestiin