G-Astran vilkku ei palauta *SELVITETTY*

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
Avatar
ap85
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1036
Liittynyt: 13 Syys 2006, 21:03

G-Astran vilkku ei palauta *SELVITETTY*

Viesti Kirjoittaja ap85 »

Missä mahtaa olla vika kun viiksi ei palaudu kumpaakaan suuntaan kun tuurista? Ehkä hivenen varmemmin hitaasti kääntyessä. Onko vika viiksessä vaiko ratissa? Onko G-Astrassa jotain tappeja jotka katkaisevat vilkun vai katkeaako se sähköisesti?
Skoda Octavia TDI
qwerty1234
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 194
Liittynyt: 15 Heinä 2006, 16:06

Re: G-Astran vilkku ei palauta

Viesti Kirjoittaja qwerty1234 »

ap85 kirjoitti:Missä mahtaa olla vika kun viiksi ei palaudu kumpaakaan suuntaan kun tuurista? Ehkä hivenen varmemmin hitaasti kääntyessä. Onko vika viiksessä vaiko ratissa? Onko G-Astrassa jotain tappeja jotka katkaisevat vilkun vai katkeaako se sähköisesti?
Eiköhän tuossa vielä mekaaninen palautin ole. Eli vilkun viiksen uusimalla varmaan lähtee toimimaan.
Avatar
djtonzah
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1866
Liittynyt: 05 Touko 2004, 03:00
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja djtonzah »

Ainakin Vectrassa auttoi viiksen vaihto (koko viiksi oli ihan lerppu). Astrassa palauttaa vielä suht usein, joten en ole viikseä viitsinyt vielä vaihtaa. Uuden olen kuitenkin jo ostanut. Ei paljoa maksa ainakaan Motonetissä tommonen viiksi, joten jos ei vaikka viiksen vaihtaminen jostain syystä auta, niin ei kun palauttamaan osa. ;)
Corsa OPC -09
Avatar
ap85
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1036
Liittynyt: 13 Syys 2006, 21:03

Viesti Kirjoittaja ap85 »

djtonzah kirjoitti:Ainakin Vectrassa auttoi viiksen vaihto (koko viiksi oli ihan lerppu). Astrassa palauttaa vielä suht usein, joten en ole viikseä viitsinyt vielä vaihtaa. Uuden olen kuitenkin jo ostanut. Ei paljoa maksa ainakaan Motonetissä tommonen viiksi, joten jos ei vaikka viiksen vaihtaminen jostain syystä auta, niin ei kun palauttamaan osa. ;)
Ai sen voi palauttaakin. Niinpä tietty. Pitänee hankkia. Perheen toisessa autossa (206 pösö) on myös samaa vikaa, tosin vain toiseen suuntaan vilkutettaessa. Auttaisikohan viiksen vaihto siihenkin?
Skoda Octavia TDI
Avatar
Omenalimu
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1865
Liittynyt: 11 Maalis 2004, 02:00
Paikkakunta: Rajamäki

Viesti Kirjoittaja Omenalimu »

Mulla ois muuten astraan ylimääräinen vilkunviiksi.
Irmscher DTM Edition Coupe -03
Avatar
ap85
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1036
Liittynyt: 13 Syys 2006, 21:03

Viesti Kirjoittaja ap85 »

Omenalimu kirjoitti:Mulla ois muuten astraan ylimääräinen vilkunviiksi.
Kiitti viiksestä, nyt toimii kuten pitää! :P
Skoda Octavia TDI
Avatar
Kaapo65
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 114
Liittynyt: 16 Kesä 2005, 21:27
Paikkakunta: Napapiirin tuntuma

Re: G-Astran vilkku ei palauta *SELVITETTY*

Viesti Kirjoittaja Kaapo65 »

No nii...Astraa alettu tuunaamaan ajokuntoon ja huomasinpa tuossa, että vilkun palautus ei toimi vasemmalle käännnyttäessä mutta oikealle toimii. Vika ilmeisesti viiksessä? Onko tuolle kotikonsteilla mitään tehtävissä muuta kuin vaihtaa viiksi ?? Ja talven aikana (auto seisonnassa) on ilmennyt, että kuskin puolen takajarru jumittaa....levy ainakin vaikutti lämpimältä ja pientä ulinaa/vinkumista havaittavissa pienellä liikkumisella. Näihin jos sais hyvejä neuvoja! :D

Ja malli on G, vuosimalli 98 ja kaks litranen sportti/hatcback
Astra H 1.6 Wagon/Sedan ''08/09
Altti450
OCF Member 2018
OCF Member 2018
Viestit: 2831
Liittynyt: 15 Kesä 2004, 03:00
Paikkakunta: Vantaa

Re: G-Astran vilkku ei palauta *SELVITETTY*

Viesti Kirjoittaja Altti450 »

Viiksen vaihto ja jarrujen herkistäminen (avaus, putsaus, jne.). Jos mäntä jumissa niin uus jarrusatula.
VWSharan 2.0TDI, Vectra C 1.9CDTI exiä kymmenkunta ooppelia ja muutama kansanauto.
Vastaa Viestiin