Undertakerilla on omegasta akku tyhjä, eikä oven lukot kuulemma aukea. Minun käsittääkseni lukot pitäisi kyllä aueta vaikka akku onkin tyhjä? Eli eikös lukot ole omegassakin ihan periteistä mekaanista mallia?
Mikäs ihme siinä voisi olla? Avain kyllä kääntyy lukossa, eli ei ole jäässä.
Peräkontin lukko on vielä kokeilematta.
B-omegan lukot ei aukea, kun akku on tyhjä..??
Täällä oli joskus ennenkin samasta aiheesta ja muistaakseni oli käännetty takalukkoon ja sillon ei auennu ovet enää ku akku oli tyhjä.
Koitappas noitten ohjeitten avulla avata.
http://img293.imageshack.us/img293/8809 ... 049ap7.jpg
Koitappas noitten ohjeitten avulla avata.
http://img293.imageshack.us/img293/8809 ... 049ap7.jpg
Skoda Octavia -08
- Undertaker
- 'Diplomat'

- Viestit: 5381
- Liittynyt: 11 Elo 2002, 03:00
- Paikkakunta: Nurmijärvi
Olikohan nyt varmasti oikea linkki? Ei tosta kyllä tommoset asiat selviä.jamata kirjoitti:Täällä oli joskus ennenkin samasta aiheesta ja muistaakseni oli käännetty takalukkoon ja sillon ei auennu ovet enää ku akku oli tyhjä.
Koitappas noitten ohjeitten avulla avata.
http://img293.imageshack.us/img293/8809 ... 049ap7.jpg
Vaimoke ryömi takakontin kautta kabiiniin eikä saanut sisäkauttakaan ovia auki. Eli olisiko menneet takalukkoon tms.
Mutta ei inahtanutkaan kun laitto virrat päälle. Annoin apuvirtaa niin heräs heti henkiin. Nyt on taas virtaa mutta jostain syystä ei kaukosäätimestä tapahdu mitään. Ei mene lukkoon eikä aukee. Pitää avaimella toimia. Olisko siellä suunnalla nyt joku häiriö? Ja syy myös akun tyhjenemiseen?
Sun pitää koodata se kaukosäädin uudelleen. Eli avain virtalukkoon, virrat päälle ja sitten painat molemmat napit samaan aikaan alas. Pitäisi tapahtua seuraavaa: ovet lukkiutuu ja avautuu samoin tein uudelleen ja koodaus on tehty.Undertaker kirjoitti: Mutta ei inahtanutkaan kun laitto virrat päälle. Annoin apuvirtaa niin heräs heti henkiin. Nyt on taas virtaa mutta jostain syystä ei kaukosäätimestä tapahdu mitään. Ei mene lukkoon eikä aukee. Pitää avaimella toimia. Olisko siellä suunnalla nyt joku häiriö? Ja syy myös akun tyhjenemiseen?
- Undertaker
- 'Diplomat'

- Viestit: 5381
- Liittynyt: 11 Elo 2002, 03:00
- Paikkakunta: Nurmijärvi
Molemmat napit? Siis se josta ovi aukee/menee lukkoon ja sitten se nappi josta menee takalukkoon. Tossa kaukossahan ei tosiaan ole kuin 2 namiskuukkelia.Tannisto kirjoitti:Sun pitää koodata se kaukosäädin uudelleen. Eli avain virtalukkoon, virrat päälle ja sitten painat molemmat napit samaan aikaan alas. Pitäisi tapahtua seuraavaa: ovet lukkiutuu ja avautuu samoin tein uudelleen ja koodaus on tehty.Undertaker kirjoitti: Mutta ei inahtanutkaan kun laitto virrat päälle. Annoin apuvirtaa niin heräs heti henkiin. Nyt on taas virtaa mutta jostain syystä ei kaukosäätimestä tapahdu mitään. Ei mene lukkoon eikä aukee. Pitää avaimella toimia. Olisko siellä suunnalla nyt joku häiriö? Ja syy myös akun tyhjenemiseen?
Omegan lukot
Kaksi nappisen kaken ollessa kyseessä virrat päälle ja paina kiini nappia ja vot toimii
Pitää olla tilaa harrastaa
