X18 Astra savuttaa

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Rusha
'Agila'
Viestit: 9
Liittynyt: 28 Elo 2003, 03:00
Paikkakunta: Helsinki

X18 Astra savuttaa

Viesti Kirjoittaja Rusha »

Elikkä ongelmana on kova savutus +80km/h nopeuksissa pakoputkesta tulee kokoajan tasaisesti samanlaista savupilveä kuin kylmästä autosta. Kiihdyttäessä tulee suurempi "valkoinen pilvi". Auton lämmöt oli noin 90c ja autolla ajettu 30min, joten kylmästä autosta ei ole kyse. Muista autoista tiellä liikkuessa en nähnyt moisia pilviä tulevan. Epäilen itse hiukan kannentiivistettä, mutta kun ei jäähdytinnestettä tai öljyä ole kadonnut tai sekoittunut, niin missä mahtaa olla vika ? Voiko savutus johtua huonosta pakoputken liitoksesta, meinaa takapöntön liitos voi mahdollisesti hiukan vuotaa. Jos on kannentiivisteessä vika, missä hintaluokassa pyöritään ? Onko jollain muilla samanlaisia vikoja ? Kulutus on nyt talvi ajolla pyörinyt noin 9l luokissa.
ascona_c
OCF Member 2020
Viestit: 9612
Liittynyt: 05 Helmi 2004, 02:00

Viesti Kirjoittaja ascona_c »

Pakkaskeleillä tuo savutus (höyryäminen) on täysin normaalia, eikä koneen lämpötila vaikuta siihen mitenkään. Eri asia sitten, jos ulkona olisi lämmintä +20c, ja savutus olisi kuvaamasi kaltaista.
Rusha
'Agila'
Viestit: 9
Liittynyt: 28 Elo 2003, 03:00
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Rusha »

Sitä vaan ihmettelen, kun motarilla ajelin ja autoja ohittelen , ei yksikään auto "savuttanut" samanlailla, muutama auto savutti mutta ne olivat selkeesti juuri liikenteeseen lähteneitä.

Samaa savutusta ilmenee noin -2c alkaen.

Vetokyky on kyllä edelleen ihan tallessa, Astra kulkee :lollis:
Vastaa Viestiin