Takaveto ja renkaiden kuluminen

Auton alustaan liittyvä keskustelu.
Renkaat, vanteet, madaltaminen, jarrut, jne...
tapaniki
'Agila'
Viestit: 7
Liittynyt: 02 Tammi 2007, 14:20
Paikkakunta: Nokia

Takaveto ja renkaiden kuluminen

Viesti Kirjoittaja tapaniki »

Hei, enpä löytänyt yksinkertaiseen asiaan helppoa vastausta haullakaan. Eli: kuluttaako takaveto (esim. b-Omega) enemmän etu- vai takarenkaitaan? Etuvetoinen kuluttaa selkeästi ja selkeistä syistä enemmän eturenkaitaan. Oletetaan, että auto on alustaltaa kunnossa, eikä sillä driftailla kioskin kulmilla. Itselleni kysymys on siksi tärkeä, että ostin setin käytettyjä renkaita vanteillaan ja niissä on havaittavissa enemmän kuluneet (pintaa 5mm) ja vähemmän kuluneet (6-7mm) parit renkaita. Pitäis osata laittaa omaan alle niin, että ei mene toiset yhdessä kesässä pilalla toisten ollessa vielä kelvot kesän kaks.
Avatar
TJT
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 21201
Liittynyt: 16 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja TJT »

Pääsääntöisesti ne paremmat laitetaan taakse,oli vetotapa mikä hyvänsä.
Jos edestä kuluu eka loppuun,niin takaa vaihtaa eteen ja taakse ostaa uudet.

Ajotapakin vaikuttaa melko paljon.
Tuo "ei driftailla kioskin kulmilla" ei sinäänsä vielä paljoa kerro.
Normaaliajollakin saattaa saada etuset kulumaan takagummeja nopeammin,jos on tapana vähän reippaammin mutkiin ajella...
Avatar
tursas
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 4716
Liittynyt: 22 Heinä 2004, 03:00
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja tursas »

Näin asiaa selitetään Continentaalin sivuilla:

Rengasvinkkejä

Onko riittävää uusia vain kaksi rengasta?

Vetävillä pyörillä renkaat kuluvat nopeammin kuin vapaasti pyörivällä akselilla. Tämä on yleistä varsinkin etuvetoisissa autoissa. Noin äkkipäätään tuntuisi loogiselle ja taloudelliselle ratkaisulle uusia vain kuluneet renkaat. Turvallisuuden kannalta kuitenkin on parasta, että kaikki renkaat olisivat mahdollisimman tasaisesti kuluneita, jolloin saavutetaan tasapainoisimmat pito-ominaisuudet, erityisesti kaarteissa. Paras kilometritulos renkaille saavutetaankin siten, että niitä vaihdetaan akselilta toiselle, pyörimissuuntaa vaihtamatta noin 10.000 km välein.

Paremmat renkaat aina taka-akselille

Jos kuitenkin päätetään uusia vain kaksi rengasta on paremmat asennettava aina taka-akselille. Tämä siksi, että pystyttäisiin välttämään yllättäviä pidon menetyksiä. Kuljettaja tuntee vallitsevan kitkatason vaihtelut ohjauspyörän välityksellä etupyöristä, etuvetoisessa autossa myös kaasupolkimelta. Jos pito kadotetaan taka-akselilta tämä tapahtuu lähestulkoon aina yllätyksellisesti, jolloin reagointiaikaa luiston korjaamiseen ei useimmiten ole.

Jarrutettaessa ajoneuvon painojakauma siirtyy etuakselistolle. Jos huonommat renkaat on asennettu taka-akselille se menettää pidon ensin ja ajoneuvo kääntyy hallitsemattomasti poikittain. Jos paremmat renkaat on asennettu oikeaoppisesti taakse, auto pysyy kulkusuunnassaan ja taka-akselilla olevat renkaat jarruttavat auton vauhtia edelleen tehokkaasti, jolloin saavutetaan myös lyhyempi pysähtymismatka.
tapaniki
'Agila'
Viestit: 7
Liittynyt: 02 Tammi 2007, 14:20
Paikkakunta: Nokia

Viesti Kirjoittaja tapaniki »

Terve ja kiitokset ylläolevista. Mutta. Jos tosiaan tahtoo sijoittaa epätasaisesti kuluneen parin autoonsa niin, että ne kuluvat mahdollisimman tasaisesti kesän aikana, laitanko enemmän pintaa omaavat taakse (<- koska auto syö vetävien pyörien osalta enemmän rengasta)? En tässä ole huolissani turvallisuusseikoista, renkaat ovat mielestäni vielä turvallista luokkaa ja vain yhden kesä ajetut, eli hyvät laittoipa ne miten päin vain. Talvella en lähtisi enempiä kikkailemaan (paremmat taakse), kesäkelit on mielestäni turvallisempi vaihtoehto. Ja jos sijoitan pyörät väärin, on minulla ongelmana ne syyskelit, vettä ja lehtiä ym. Jos renkaani ehtivät kulua kesässä pilalle, olen loppukesästä pulassa. Renkaita ei edellinen omistaja selkeästikään ole ruuvaillut 10 tkm:n välein edestä taakse ja päinvastoin tasatakseen kulumista.

Ts.: miten sijoitan autooni pyörät, jos tavoitteena on mahdollisimman tasainen kuluminen??? Ajan kuussa 3000 km, joten pyörissä olevat erot (5mm/7mm) tasoittuvat kesässä varmasti. Ostaisin mieluiten uuden rengassetin vasta ensi kesänä, en kahta uutta toiseen päähän autoa, siitä koko kysymys.
Simo
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3996
Liittynyt: 29 Touko 2002, 03:00
Paikkakunta: Mikkeli / Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Simo »

Takavetoinen kuluttaa takarenkaita enemmän kuin eturenkaita eli sekä kulumisen että turvallisuuden sääntöjen mukaan paremmat renkaat laitetaan siinä aina taakse. Helppoa!
B Ascona '80 ja E Rekord '83
tapaniki
'Agila'
Viestit: 7
Liittynyt: 02 Tammi 2007, 14:20
Paikkakunta: Nokia

Viesti Kirjoittaja tapaniki »

Kiitokset Simo ja muut. Asia selvisi!
Avatar
tuikki
OCF Rahastonhoitaja
OCF Rahastonhoitaja
Viestit: 5017
Liittynyt: 08 Heinä 2003, 03:00
Paikkakunta: Kokkola
Jäsennumero: 2729

Viesti Kirjoittaja tuikki »

Niin ja mahdollista ostoa ajatelleen syksy ei ole paha ajankohta... silloinhan niitä varastojen perukoita kannattaa rengasliikkeissä käydä kaivelemassa... tahtovat kuitenkin päästä eroon kesärenkaista jotta saavat tilaa talvirenkaille ja seuraavana kesänä tulee kuitenkin uusia malleja kesäläskeihin...

Mutta itse aiheeseen en oikeastaan voi enempää sanoa kuin mitä muut on sanonu... eli ruuvaa vaan ne paremmat sinne taakse ja tutkaile sitten kun se 10tkm tulee täyteen, että mikä on tilanne.
Kahden euron kolikossa se hopeinen reunus on vähän yli 3mm korkea joten sillä on hyvä tarkastaa tilanne vaikkapa sitten sen 10tkm:n jälkeen... Ja talvirattaistahan se kertookin sitten minimin.
-19 Astra 1.6T
-02 Astra 2.0T coupe
EX:-16 Insignia 2.0cdti -15 Corsa E 1.4 -07 Vectra 2.8t -06 Vectra 3.0CDTI OPC-line
-98 Vectra 1.6 -94 Vectra 1.8 -08 Astra H 1.9CDTI OPC-line -94 Corsa B 1.4SI
Omega B2 Caravan 2.5 Elegance Astra G Club Caravan 2.0DI
Vastaa Viestiin