Venttiilikannen tiiviste menee vaihtoon, samoin kuten kaasarinkin tiiviste. Mutta mitä muuta mahdollisesti voi olla vikana, kun tällainen vika on? Mietin että voisiko vika olla jossain säädöissä, esim rikastus tai tyhjäkäynti, ja jos voi, niin miten yksipisteruiskua säädetään? Aika vaikiaa
Osaako kukaan sanoa mistä löytyy tyhjäkäyntimoottori, jos sitä vähän putsais?
Kyseessä on tuollainen 1.6 LS Kadetti yksipisteruiskulla ja katalysaattorilla, vuosimalli on 1990. Ilmanputsari on ihan öljyssä ja märkä ja haisee sekin bensalta.
Lisäksi siitä puuttuu huohottimen tulppa, mutta amatööri kun olen niin en tiedä tarvitaanko sitä ees välttämättä. Sitten siitä vissiin pitäisi lähteä johonkin joku letku siitä kun se "käyristyy", ja joskus ilmeisesti on joku siinä ollutkin, mutta ei oo enää. Jos siihen ostan letkun niin mihin sen toinen pää pitäisi laittaa?
Sytkäjärjestys on 1-3-4-2. ja jakajalta menee sitten 3-1-4-2, jos en ihan väärin kattonu. ei mee enää edes käyntiin, johtunee ehkä akustaki. Jos bensan joukkoon on menny vettä tai muuta paskaa, niin mikä vois auttaa, paitsi tietysti huonon bensan valuttaminen pois, mut tarviiko tehä putsauksia?
Ja toi remmi on ihan hyvässä kunnossa, ei varmaan oo pitkä aika kun se on vaihdettu, mut pitäiskö bensapumppu vaihtaa kanssa..? Jostain sellasta luin...?!
