pyydän antakaa neuvoja akun ja laturin suhteen

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
Hanne
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 12
Liittynyt: 13 Maalis 2007, 12:15

pyydän antakaa neuvoja akun ja laturin suhteen

Viesti Kirjoittaja Hanne »

elikkä b vectrasta eilen oli akku tyhjentyny, otin kaapeleilla virtaa ja ajattelin et ajelen sen puolisen tuntia et akku pääsee latautuun.. mutta kuinkas kävikää, ei latautunu vaan jätti tielle! latauksen merkkivalo ei palanu! joten ajattelin et ei se laturi oo.. otin ja ostin sitte akun.. mutta nyt näyttää että mittariston valot ei pala täydellä teholla kun on ajovalot päällä, mutta kun sammutan ajovalot. mittaristo kirkastuu.. ja myös eilen sähköikkunat ei menny alas asti ns. mukavuustoiminnolla vaan piti pitää nappi pohjassa loppuun saakka, mutta taas tänää töihin ajaessa ikkunat toimi normaalisti! onko vika siis sittenki laturissa??? voisko sitä mitenkään testata?? plus, huomasin aamulla sen että se latauksen merkkivalo ei pala edes käynnistettäessä! että olisko polttimo menny.. käsittääkseni sen pitäis palaa kuitenki aina kun autoon laittaa virrat päälle!? pyydän antakaa neuvoja!?
Boah
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2547
Liittynyt: 16 Tammi 2007, 22:21
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Boah »

1. Mittarivalot himmenevät, kun ajovalot laittaa päälle eli 'yöasentoon'. Niin sen kuuluu mennäkin.

2. Sähköikkuni pitää opettaa tuntemaan liikkumarajansa jos akunkenkä on ollut irti. Eli suljet ja avaat ikunan niin, että pidät nappia pohjassa pari senkuntia myös sen jälkeen kun ikkuna on saavuttanut molemmat ääripäänsä. Tämän jälkeen tämä mukavuustoiminto toimii taas.

3. Kyllä latausvalon pitäisi syttyä käynnistäessä.
metake
'Senator'
'Senator'
Viestit: 317
Liittynyt: 11 Touko 2005, 12:32

Viesti Kirjoittaja metake »

Latauksen merkkivalon pitäisi palaa kun on virrat päällä ja auto ei käy. Vanhemmissa autoissa laturin heräte tuli tuon merkkivalon kautta, eli jos polttimo rikkoontui niin auto ei ladannut. Uudemmissa autoissa kytkentä on yleensä sellainen, että merkkivalon rikkoontuminen ei estä latausta, mutta kannattaisi silti aloittaa tuosta merkkivalon korjaamisesta.
veksu
in memoriam
in memoriam
Viestit: 2937
Liittynyt: 19 Loka 2002, 03:00
Paikkakunta: Kuivaniemi/ Ii
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veksu »

juu kyllä. latauksessahan se vika on.
tavalla tai toisella.
valon pitäisi syttyä kun kääntää virrat päälle.

toimiiko takalasin lämmitys? se ei pitäisi mennä päälle ellei lataus virtaa tunnisteta.
ja tarkista sulake F29 ainakin 96-98 vuosien vectroissa.
Kuva
Niin no suoralla, mutta entäs mutkaan...
Vastaa Viestiin