pyydän antakaa neuvoja laturin ja akun suhteen!?!?
pyydän antakaa neuvoja laturin ja akun suhteen!?!?
elikkä b vectrasta eilen oli akku tyhjentyny, otin kaapeleilla virtaa ja ajattelin et ajelen sen puolisen tuntia et akku pääsee latautuun.. mutta kuinkas kävikää, ei latautunu vaan jätti tielle! latauksen merkkivalo ei palanu! joten ajattelin et ei se laturi oo.. otin ja ostin sitte akun.. mutta nyt näyttää että mittariston valot ei pala täydellä teholla kun on ajovalot päällä, mutta kun sammutan ajovalot. mittaristo kirkastuu.. ja myös eilen sähköikkunat ei menny alas asti ns. mukavuustoiminnolla vaan piti pitää nappi pohjassa loppuun saakka, mutta taas tänää töihin ajaessa ikkunat toimi normaalisti! onko vika siis sittenki laturissa??? voisko sitä mitenkään testata?? plus, huomasin aamulla sen että se latauksen merkkivalo ei pala edes käynnistettäessä! että olisko polttimo menny.. käsittääkseni sen pitäis palaa kuitenki aina kun autoon laittaa virrat päälle!? pyydän antakaa neuvoja!?
-
Simo
- 'Diplomat'

- Viestit: 3996
- Liittynyt: 29 Touko 2002, 03:00
- Paikkakunta: Mikkeli / Helsinki
- Viesti:
Jos merkkivalo on palanut niin silloin laturi ei myöskään lataa! Se kun saa herätejännitteensä merkkivalon kautta..
Merkkivalon toiminnan tai toimimattomuudenhan näkee niin yksinkertaisesti kuin että laittaa autoon virrat päälle muttei starttaa. Silloinhan merkkivalon pitäisi palaa.
Merkkivalon toiminnan tai toimimattomuudenhan näkee niin yksinkertaisesti kuin että laittaa autoon virrat päälle muttei starttaa. Silloinhan merkkivalon pitäisi palaa.
B Ascona '80 ja E Rekord '83
