Calibra turbo -92 kuskin etusivulasi lonksuu sivuille
Calibra turbo -92 kuskin etusivulasi lonksuu sivuille
Eli tuollainen vika etusivulasissa ei haitta muuten toimintaa mutta jää lasi ei mene tiivisteen pykälää takayläreunasta eli ikkunaa vähän auki ja sitten kiinni sitten asettuu.ongelman aiheuttaja on kiinteän ja aukeavan lasin välinen"tanko" joka lotaa apparin ovi ei tee tätä.Onko muut törmänneet vastaavaan ongelmaan?
En nyt oo aivan sata varma tosta selityksestä,mut onkos sulla tuo ovi samassa linjassa kuin auton kylki muutenki,jos on ni ikkunan yläpäätä pystyy säätämään oven alareunasta korkin alla olevasta M6:sen pultista,se pultti pitää kiinni ikkunankiskoa ja reikä on tehty ovaalin malliseksi,josta pultti menee läpi.
En nyt tiedä jos tästäkään selityksestä sen paremmin saa selvää..
En nyt tiedä jos tästäkään selityksestä sen paremmin saa selvää..
-Turbo Calibra 4*4
-Vectra 2000 4*4
-Astra coupe bertone 2.2
-Vectra 2000 4*4
-Astra coupe bertone 2.2
Ovi on samassa linjassa kyljen kanssa.Eli oven sisältä nousee oven lasien välissä oleva lista mikä tukee karmitonta ikkuna rakennetta ohjaa lasin nousun ja laskun ja on jopa hieman ärsyttävästi kuskin näkökentässä.Ilmeisesti vaatii ikkunan irroituksen että tämän listan/ohjurin saa irroitettua.Epäilen tämän listan/ohjurin olevan poikki koska ikkuna heiluu ja antaa periksiksi sivuttain liikuteltaessa.Tais tästäkin tulla tulla samanlainen höpinä kuin tuo ensimmäinenkin.

