Tarkoitus olisi ahtaa C20XE kone, olen suunnitellut että vaihdan männät LET-koneen mäntiin, kiillotan kiertokanget ja vaihdan kiertokankien pultit ARP:n pultteihin. Kestääkö kone noiden muutosten jälkeen hyvin? Olisiko olemassa jotain parempaa kannentiivistettä joka sopisi hyvin turbo käyttöön? Mikä ahdin on hyvä tuohon koneeseen?
Sitten kysymys, tietääkö kukaan paljonko jarrujen ja pyörännapojen vaihto lisää prosentteja? Tuli hankittua 4x4 Calibran jarrut, kyselisin onko kukaan vaihtanut tuollaisia A Vectraan? Kuinka kannattaa toteuttaa taakse nelivedon pyörännavan tuenta? Laittaa pätkä vetaria vai? Mistä tykkää katsastusmies?
Ja sitten vielä sellaista kun kaverilla on 1.3 Kadett -87, johon se aikoo vaihtaa 1.6 koneen, ja hän haluaa tietää onko niissä 1.3-1.6 välillä jarruissa ja vaihteistoissa eroja? Mitä osia pitää vaihtaa? Paljonko maksaa muutoskatsastus?
Kysymyksiä ahtamisesta ja tekniikan vaihodsta
-
havericky
- 'Diplomat'

- Viestit: 3852
- Liittynyt: 31 Tammi 2002, 02:00
- Paikkakunta: Janakkala - Turenki
- Viesti:
Jos kerran LET-moottorin muitakin kamoja käytät niin mikset ottaisi siitä myös ahdinta sekä kannentiivistettä.
Prosenttilukemia täältä http://sivut.koti.soon.fi/luumu/corsa/prosentti.html
A-Vectraa valmistettu samalla koneella kuin Turbo calibraakin joten jarrut varmasti hyvin samanlaiset kuin siinäkin.
<font size=-1>[ This Message was edited by: havericky on 2003-04-02 09:13 ]</font>
Prosenttilukemia täältä http://sivut.koti.soon.fi/luumu/corsa/prosentti.html
A-Vectraa valmistettu samalla koneella kuin Turbo calibraakin joten jarrut varmasti hyvin samanlaiset kuin siinäkin.
<font size=-1>[ This Message was edited by: havericky on 2003-04-02 09:13 ]</font>
-
veecuilija
- 'Admiral'

- Viestit: 193
- Liittynyt: 05 Elo 2002, 03:00
-
Jani Mukkala
- OCF Member

- Viestit: 1077
- Liittynyt: 23 Huhti 2002, 03:00
- Paikkakunta: Kankaanpää
Mutta muista jos sun auto on merkitty vähäpäästöiseksi niin silloin tuo c20xe ahtaminen ei olekaan niin helppoa ja tulee aika kalliiksi ja silloin kannatta laittaa suoraan c20let tekniikka,mutta silloin jos ei ole vähäpäästöinen silloin se onnistuu helpommin tuo ahtaminen.Laita sinne tuo c20let oma kannentiiviste,niitä saa paikallisesta Opelin varaosamyynnistä ja hintaa on muistaakseni siinä n.50e paikkeilla.
