Jakohihnan vaihdon jälkeen (5kk/12500km sitten) konehuoneesta on satunnaisesti startin jälkeen kuulunut sellaista huutoa, niinkuin joku laakeri huutaisi hoosiannaa. Ääni on loppunut aika pian. Nyt on pari kertaa sadekelillä suoraan ajosta parkkiin kurvatessa jääny päälle tämä kirskunta.
Tässä olen mietiskellyt, voisiko se olla vesipumppu tai ohjaustehostimen pumppu? Ohjaustehostimen pumppu olis varmaan todennäköisin, koska se kastuu sateella. Pisti myös silmään, että motonetin listassa f-astraan on saatavissa ko pumppu vain 1.8/2.0 -malleihin. Oliskohan tyyppivika?
Auto on -92 1.8 astra (340tkm) ja siihen on joi kertaalleen vaihdettu tämä pumppu n. 200tkm sitten.
Kirskunta konehuoneesta
Kirskunta konehuoneesta
kurttu
-
keltanokka
- 'Diplomat'

- Viestit: 3973
- Liittynyt: 12 Touko 2003, 03:00
Mulla joskus sirissy se laturinhihnan kiristin, joskus harvoin startissa on kuulunu tuollainen metallinen sirinä. CRC:tä kylkeen ja niin menny viimeiset 60tkm. Pitäis kyl vaitaa jossain vaiheessa.... Toki se sirisee muutenkin siloin tällöin se kiristin, muuten en keksi muuta kun juri se ohjaustehostin joka saattaa huutaa kovilla pakksilla. Sekin taitaa loppua mikäli uusii uudet litkut järjestelmään.
